لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۵

یک زندانی سیاسی در ارومیه «در اعتراض به ۱۰ ماه بلاتکلیفی» اعتصاب غذا کرد


گلاله مرادی (راست) و آزاد اسماعیل‌پور
گلاله مرادی (راست) و آزاد اسماعیل‌پور

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از مرگ یک کولبر در پی سقوط از ارتفاعات سردشت و اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه است.

اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» از اعتصاب غذای گلاله مرادی، زندانی سیاسی در بند زنان زندان مرکزی ارومیه خبر داد و به نقل از «یک منبع مطلع» نوشت، خانم مرادی در اعتراض به ۱۰ ماه بلاتکلیفی خود در زندان و عدم پاسخگویی مسئولین زندان نسبت به خواسته‌هایش دست به اعتصاب غذا زده است.

هه‌نگاو روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن ماه با اعلام این خبر نوشت برای زندانی سیاسی تاکنون جلسه دادگاه برگزار نشده، از حق دسترسی و مشاوره با وکیل محروم است و نهادهای امنیتی تاکنون اجازه مطالعه پرونده را به وکیل خانم مرادی نداده‌اند.

بر اساس این گزارش، خانم مرادی به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف حکومت و همچنین مشارکت در قتل یکی از کادرهای سپاه پاسداران بازداشت شده است.

هه‌نگاو در ادامه افزوده است یک فایل صوتی از خانم مرادی به دست این سازمان حقوق بشری رسیده است که در آن می‌گوید: «بارها توسط نیروهای اداره اطلاعات تهدید شده‌ام که اگر به آنچه آن‌ها می‌خواهند اعتراف نکنم، دو فرزندم را می‌آورند و در مقابل دیدگانم آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار خواهند داد.»

مرگ یک کولبر در سردشت

هه‌نگاو در خبری دیگر از جان باختن یک کولبر اهل سردشت به نام آزاد اسماعیل‌پور بر اثر سقوط از کوه خبر داد و نوشت، این کولبر روز دوشنبه ۲۵ بهمن به دلیل جراحات وارده در پی سقوط از ارتفاعات روستای «آلواتان» سردشت جانباخت.

هه‌نگاو پیشتر اوایل دی ماه سال جاری اعلام کرده بود که طی سال گذشته میلادی دست‌کم ۱۶۳ کولبر و کاسبکار در مناطق کردنشین ایران زخمی و ۵۲ تن کشته شده‌اند. بنا بر این گزارش در سال ۲۰۲۱ میلادی «۱۴۰ شلیک مستقیم» به کولبران صورت گرفته است که از این تعداد «۱۳۴ مورد توسط نیروهای مسلح ایران» و «۶ مورد نیز توسط نیروهای مسلح ترکیه و عراق» بوده است.

XS
SM
MD
LG