لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

سردار پاشایی: برادرم، قهرمان سوم کشتی نوجوانان جهان، بازداشت شد


سامان پاشایی در ادامه فشار بر خانواده‌های فعالان مخالف جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

در ادامه فشار مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی بر اعضای خانواده‌ و نزدیکان کنشگران خارج از ایران، سردار پاشایی می‌گوید برادر کوچکتر او سامان توسط «ماموران اطلاعات» بازداشت شده است.

از نهاد بازداشت‌کننده و علت بازداشت سامان پاشایی، «قهرمان سوم کشتی نوجوانان جهان»، که روز یک‌شنبه بازداشت شده، اطلاعی در دست نیست.

برادر او سردار پاشایی، از مخالفان جمهوری اسلامی است که در خارج از ایران فعالیت می‌کند.

سردار پاشایی دوشنبه ۱۲ تیر در توییتی از بازداشت برادر کوچکتر خود سامان پاشایی خبر داد و نوشت: «پیشتر مأموران، اعضای خانواده‌ام از جمله پدر و مادرم را بازداشت و بازخواست کرده بودند.»

قهرمان پیشین کشتی فرنگی جهان، و مربی سابق تیم ملی که والدینش درگذشته‌اند، اضافه کرد: «خوشحالم که دیگر در این دنیا نیستند تا بیش از این از دست یک حکومت ترسو رنج بکشند.»

بازداشت نزدیکان کنشگران مدنی و سیاسی و روزنامه‌نگاران فعال در خارج از ایران توسط جمهوری اسلامی پیش از این نیز سابقه داشته است.

در روزهای گذشته عامر دادآفرین و محمد ملازهی، پسر و برادر فریبا بلوچ، کنشگر ساکن لندن، در ایرانشهر بازداشت شدند.

موسی برزین، حقوقدان ساکن ترکیه، در روزهای گذشته در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که این بازداشت‌ها در حالی است که «خانواده‌ها در ایران هیچ دخالتی در فعالیت افراد خارج از کشور ندارند.»

او به فعالان و روزنامه‌نگاران خارج از کشور توصیه کرده است که در قبال این نوع بازداشت‌ها سکوت نکنند، چرا که ممکن است «سراغ خانواده سایر فعالان نیز بروند.»

XS
SM
MD
LG