لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

خامنه‌ای: رقابت تمام شد رفاقت کنید؛ سپاه و جلیلی و قالیباف با پزشکیان «رفیق» شدند


مسعود پزشکیان و سعید جلیلی، دو نامزد مورد تایید حکومت که به مرحله نهایی روند جانشینی ابراهیم رئیسی راه یافتند.
مسعود پزشکیان و سعید جلیلی، دو نامزد مورد تایید حکومت که به مرحله نهایی روند جانشینی ابراهیم رئیسی راه یافتند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۱۶ تیر در پیامی به مناسبت اعلام پیروزی مسعود پزشکیان در رأی گیری حکومتی برای تعیین جانشین ابراهیم رئیسی، خواستار جایگزین کردن «رفتارهای رقابتی» با «هنجارهای رفاقتی» شد.

علی خامنه‌ای که پیشتر از نرخ پائین مشارکت در مرحله اول انتخابات تحت کنترل او ابراز ناراضی کرده بود، در این پیام بدون اشاره به میزان مشارکت در مرحله دوم، مدعی شده مجموع ۵۵ میلیون رأی در دو مرحله، به صندوق‌های رای انداخته شده‌اند.

آمار و ارقام اعلام شده از سوی مقام‌ها و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی همواره از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران با شک و تردید همراه بوده، و شواهد مردمی و ویدیوهای منتشر شده نیز نشان‌دهنده مشارکت بسیار پایین مردم در رأی‌گیری است.

  • رفاقت سپاه، جلیلی، و قالیباف با پزشکیان

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حضور مردم در انتخابات برای تعیین جانشین رئیسی را «لبیک رسا» به علی خامنه‌ای خواند و آمادگی سپاه را برای همکاری با او «در راستای سیاست‌های کلان ابلاغی» خامنه‌ای اعلام کرد.

سعید جلیلی، دیگر نامزد تاییدشده حکومت برای جانشینی رئیسی، در بیانیه‌ای بدون توجه به تحریم گسترده انتخابات از سوی مردم و شرط عبور نامزدها از فیلتر شورای نگهبان متشکل از منصوبان خامنه‌ای، مدعی شد پزشکیان در «رقابتی جدی» انتخاب شده است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و از دیگر نامزدهای مورد تایید خامنه‌ای، در پیام تبریک خود به مسعود پزشکیان، به «نگرانی» مسئولان جمهوری اسلامی از کاهش مشارکت در این انتخابات اذعان کرد.

  • واکنش آمریکا

در پی اعلام نام مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهوری اسلامی، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت «انتخابات در ایران نه آزاد و نه عادلانه است،» و «در نتیجه، شمار قابل‌توجهی از ایرانی‌ها تصمیم گرفتند به هیچ عنوان در آن شرکت نکنند.»

این سخنگو به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که رأی گیری اخیر جمهوری اسلامی تاثیر قابل‌توجهی بر رویکرد واشنگتن در برابر تهران نخواهد گذاشت و نگرانی‌های آمریکا در مورد رفتار حکومت ایران بدون تغییر باقی خواهد ماند.

  • واکنش‌ها در فضای مجازی

همزمان کاربران در فضای مجازی روز شنبه به اعلام خبر پیروزی پزشکیان در رقابت نامزدهای مورد تایید حکومت، واکنش‌های گسترده‌ای نشان دادند و برخی با اشاره به نرخ پایین مشارکت مردم، او را نامشروع‌ترین رئیس دولت در تاریخ جمهوری اسلامی خواندند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی ساعاتی پس از پایان رای‌گیری حکومت برای تعیین رئیس دولت چهاردهم جمهوری اسلامی، نام مسعود پزشکیان را به عنوان جایگزین ابراهیم رئیسی و نهمین «رئیس جمهوری اسلامی» اعلام کرد.

ستاد «انتخابات» این وزارتخانه، بامداد شنبه ۱۶ تیرماه مدعی شد که ۳۰,۵۳۰,۱۷۵ رأی را شمرده که مسعود پزشکیان ۱۶,۳۸۴,۴۰۳ رأی کسب کرده و سعید جلیلی ۱۳,۵۳۸,۱۷۹ رأی به دست آورده است.

این آمار و ادعای مشارکت نزدیک به ۵۰ درصدی درحالی اعلام می‌شود که مشاهدات پرشمار شهروند-خبرنگاران از ایران و سایر نقاط جهان از مشارکت پایین و خالی بودن حوزه های اخذ رای و تحریم گسترده این دوره از رای‌گیری حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG