لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

روحانی: کسی در ایران به خاطر روزنامه‌نگاری زندانی نشده است


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، بازداشت خبرنگاران را به دلیل فعالیت رسانه‌ای در ایران، رد کرد.

حسن روحانی که جمعه در آخرین روز حضور خود در نیویورک با کریستین امانپور، خبرنگار سی ان ان گفت و گو می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره بازداشت روزنامه نگاران در ایران از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار ایرانی- آمریکایی روزنامه واشنگتن‌پست گفت: «فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه نگاری، يا به خاطر فعاليت رسانه‌ای دستگير شده باشد. يک فرد می‌تواند يک خبرنگار و يک گزارشگر باشد و جرم مرتکب شود.»

به گفته او، جرم روزنامه‌نگاران بازداشت شده ممکن است با حرفه آنها در ارتباط نباشد.

این سخنان رئیس جمهوری ایران در حالیست که تنها طی ماههای گذشته چند خبرنگار بازداشت یا برای سپری کردن محکومیت خود به زندان فراخوانده شده‌اند. با این وجود ناظران معتقدند که مسئولان جمهوری اسلامی علی رغم احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران، جرایم امنیتی را متوجه آنها می‌کنند و از این رو اعلام می‌کنند که روزنامه‌نگاران بازداشت شده به دلیل فعالیت‌هایی غیررسانه‌ای بازداشت شده‌اند.

سراج‌الدین میردامادی، ریحانه طباطبایی، صبا آذرپیک، مرضیه رسولی، حسین نورانی‌نژاد، جیسون رضائیان و ساجده عربسرخی، از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که طی ماهها اخیر بازداشت یا برای گذراندن محکومیت خود به زندان فراخوانده شده‌اند.

همزمان با این دستگیری‌ها، گزارشگران بدون مرز در خردادماه امسال اعلام کرد که ۵۸ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند که ۲۵ نفر از آنان در فاصله یک سال گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG