لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

چالش رد صلاحیت رئیس جمهوری پیشین؛ توکلی: احمدی نژاد مجرم است


در حالیکه از هنگام نام‌نویسی محمود احمدی‌نژاد زمزمه‌هایی درباره احتمال ردصلاحیت او شنیده شده است، آقای احمدی نژاد ردصلاحیت خود را «بی‌دلیل» خواند.

محمود احمدی نژاد روز دوشنبه ۲۷ فروردین در گفت و گویی با شبکه چینی فونیکس که متن آن در سایت دولت بهار (وابسته به آقای احمدی نژاد) منتشر شد گفت که دلیلی برای ردصلاحیت او توسط شورای نگهبان وجود ندارد.

این در حالیست که همزمان احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس در نامه ای به شورای نگهبان با برشمردن تخلفات قانونی و دلایل دیگر، خواستار ردصلاحیت احمدی نژاد شده است.

نظارت استصوابی شورای نگهبان و تایید صلاحیت نامزدها باعث شده که منتقدان جمهوری اسلامی انتخابات ایران را از نظر دموکراتیک و منصفانه بودن زیر سوال ببرند.

منتقدان معتقدند که مردم ناچارند به تنها گزینه‌هایی رای بدهند که پیشتر توسط شورای نگهبان برای مردم انتخاب شده‌اند.

حال به نظر می رسد که موضوع تایید صلاحیت به چالشی برای مقابله با بخشی از نیروهای درون حاکمیت نیز تبدیل شده است.

احمد توکلی در نامه خود به شورای نگهبان با اشاره به اقدامات احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود در رد دستورات آیت الله خامنه‌ای، نوشته است که رئیس جمهوری پیشین ایران از ولی فقیه پیروی نمی‌کند.

اعتقاد و التزام به ولایت فقیه یکی از شروط صلاحیت نامزدها از نگاه شورای نگهبان است.

احمد توکلی همچنین به تصمیمات آقای احمدی نژاد در ابلاغ نکردن مصوبات مجلس شورای اسلامی و پافشاری بر اجرا نشدن این مصوبات اشاره کرد. این نماینده پیشین مجلس سپس آقای احمدی نژاد را به دلیل اقدامات غیرقانونی متعدد مجرم خواند. او برای مثال به برداشت‌های غیرقانونی از خزانه برای سفرهای استانی و استخدام غیرقانونی برای نهاد ریاست جمهوری در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد اشاره کرد.

آقای توکلی که در دوره دوم دولت آقای احمدی نژاد یکی از منتقدان جدی او بود در ادامه نامه خود آورد که اگر مجلس به وظیفه خود در بررسی کفایت احمدی نژاد در آن دوره عمل کرده بود، امروز او «وعده خانمان برانداز و ضد ملی افزایش یارانه نقدی ماهانه به ۲۵۰ هزار تومان برای همه» را طرح نمی کرد.

از سوی دیگر، سخنگوی قوه قضائیه روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که پرونده قضایی محمود احمدی نژاد هنوز باز است و بی گناهی حمید بقایی نیز هنوز به اثبات نرسیده است.

پرونده های قضایی آقای احمدی نژاد مربوط به اقدامات او در دوران ریاست جمهوری است. بخشی از این پرونده به شکایت مجلس شورای اسلامی در مورد اجرا نکردن مصوبات مجلس باز می گردد؛ موضوعی که احمد توکلی نیز به موارد متعدد آن در نامه خود به شورای نگهبان اشاره کرد.

چالش دیگر رئیس جمهوری پیشین ایران نظر آیت الله خامنه ای است که سال گذشته ورود او به انتخابات ریاست جمهوری را صلاح ندانست.

به نظر می رسد آقای احمدی نژاد که از روسای جمهوری مورد حمایت شورای نگهبان، به ویژه دبیر آن، احمد جنتی بود، با چالش جدی در تایید صلاحیت روبرو باشد.​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG