لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۰

روحانی: مبارزه با فساد در بورسیه‌ها، ادامه خواهد یافت


در حالیکه یکی از دلایل استیضاح ۴ روز پیش وزیر علوم دولت ایران توسط مجلس، پرداختن به موضوع بورسیه‌های دانشگاهی بود، حسن روحانی اعلام کرد که دولت او «مبارزه با فساد در زمینه بورسیه‌ها» را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری ایران که روز شنبه به مناسبت آغاز هفته دولت سخن می‌گفت، تاکید کرد: «همه بدانند با تغییر یک نفر، مسیر دولت عوض نمی‌شود و این دولت همان مسیر که مردم و آرای مردم برای آن مشخص کرده‌اند را ادامه خواهد داد.»

مجلس ایران هفته گذشته در حالی به استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، رای مثبت داد که پرداختن وزیر به موضوع بورسیه‌های ۳ هزار دانشجو و جلوگیری از ادامه تحصیل تعدادی از آنان به دلیل غیرقانونی خواندن روند دریافت بورسیه، یکی از دلایل استیضاح او اعلام شده بود.

بحث بر سر بورسیه‌های غیرقانونی که از حدود دو ماه پیش از استیضاح بالا گرفت، با نزدیکتر شدن به روز استیضاح داغ شد و حتی تعدادی از مخالفان استیضاح فرجی دانا، طرح استیضاح را انتقام از او به خاطر برخورد با بورسیه‌های غیرقانونی دانستند.

با بالا گرفتن بحث بورسیه‌های غیرقانونی، اسامی تعدادی از کسانی که طی دو سال گذشته بورسیه دریافت کرده بودند در رسانه‌ها مطرح شد که نام خانواده‌های چند نماینده مجلس و وزیر سابق علوم در میان آنها به چشم می‌خورد. یک مقام سابق وزارت علوم اگرچه غیرقانونی بودن بورسیه‌ اعضای خانواده وزیر علوم پیشین و نمایندگان مجلس را رد کرد اما گفت که کسانی که با معدل پایین بورسیه دریافت کرده‌اند با حکم وزیر علوم وقت بورسیه شده‌اند.

با بالا گرفتن بحث بورسیه‌های غیرقانونی یکی از نمایندگان هم نامه ای در مجلس توزیع کرد که در آن ادعا شده بود روحانی در هنگام نمایندگی مجلس در حالیکه مدرک دکترای خود را هنوز نگرفته بود، از عنوان دکتر استفاده کرده بود. این موضوع بعدا توسط وزیر کار تکذیب شد.

وزیر علوم دولت روحانی سرانجام در جلسه استیضاح گفت که صدها نفر از کسانی که طی دو سال گذشته بورسیه شده اند با معدل پایین تر از حدنصاب و بدون جایابی از این امتیاز بهره گرفته‌اند، برخی از بورسیه‌ها هم اصلا قابل توجیه نیستند. فرجی دانا از نمایندگان پرسید: «آخر برای تحصیل در رشته فقه یا ادبیات فارسی هم باید بورسیه به خارج از کشور بفرستیم؟»

با وجود اینکه فرجی دانا نتوانست رای اعتماد مجلس را به دست بیاورد، رئیس جمهوری ایران بر پیگیری موضوع بورسیه‌های غیرقانونی تاکید کرد و گفت: «به طور کلی دولت در زمینه مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه‌ و مدارک علمی و مبارزه با فساد در زمینه بورسیه‌ها جدی خواهد بود و این مسیر را ادامه خواهد داد.»

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که در برابر «تخریب گران» ساکت نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG