لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

سکوت معاون وزیر علوم سابق درباره بورسیه‌ها شکست


حسن مسلمی نایینی، معاون پیشین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
حسن مسلمی نایینی، معاون پیشین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

در حالیکه تنها چند روز تا استیضاح وزیر علوم دولت حسن روحانی ‌مانده است، معاون سابق وزارت علوم، اطلاعات جدیدی درباره بورسیه‌های جنجالی دانشگاهها در دولت پیشین و دستور وزیر علوم وقت برای پذیرش تعدادی از دانشجویان بدون برگزاری آزمون، داد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حسن مسلمی نایینی، معاون بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم در دولت احمدی‌نژاد، بورسیه تحصیلی دکترا و فوق لیسانس فرزندان تعدادی از چهره‌های دولت احمدی‌نژاد و نمایندگان فعلی مجلس را قانونی و منطبق با آیین‌نامه‌ها دانست. او در عین حال درباره کسانی که با معدل پایین بورسیه دریافت کرده‌اند گفت که تمام این افراد با حکم وزیر علوم وقت بورسیه شده‌اند.

جلسه استیضاح رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، به درخواست تعدادی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران، طی روزهای آینده برگزار می‌شود. مخالفان استیضاح وزیر علوم معتقدند که یکی از دلایل اصلی اسیتضاح فرجی دانا، افشای وجود ۳ هزار بورسیه غیرقانونی در دولت پیشین است. گفته شده نام تعدادی از فرزندان وزرای دولت قبل و نمایندگان فعلی مجلس در میان این بورسیه‌هاست.

حال معاون سابق وزارت علوم درباره دریافت بورسیه فرزند کامران دانشجو وزیر علوم سابق گفت که دختر او، خود از دانشجویان برتر است و خودش بورسیه را به دست آورده است. مسلمی نایینی، فرزند سلیمانی نماینده فعلی مجلس و وزیر سابق ارتباطات را نیز شایسته دریافت بورسیه دانست و درباره فرزند وزیر علوم دولت نهم هم گفت که او جزو استعدادهای درخشان بوده و به طور قانونی بورسیه شده است.

معاون سابق وزیر علوم در عین حال پذیرش بورسیه‌هایی با معدل تحصیلی پایین در دولت پیشین را رد نکرد و گفت که تمام این موارد با حکم وزیر علوم وقت صورت گرفته است. وزارت علوم دولت روحانی ، این بورسیه‌ها را غیرقانونی می‌داند.

وزیر علوم، چهارشنبه استیضاح می‌شود

حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات رییسه مجلس گفت که استیضاح وزیر علوم در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس مطرح خواهد شد.

هفته گذشته، هیات رئیسه مجلس ایران، نامه استیضاح وزیر علوم را که به امضای ۵۱ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است را اعلام وصول کرد. بر این اساس، استیضاح رضا فرجی دانا باید ظرف ۱۰ روز در مجلس مطرح شود. سبحانی نیا روز چهارشنبه همین هفته را، روز استیضاح اعلام کرده است.

نمایندگانی که خواستار استیضاح وزیر علوم هستند، اخراج دانشجویان ستاره‌دار، حذف تعدادی از مدیران و اساتیدی که در دوره پیش کنار گذاشته شده بودند را از شروط صرف نظر از استیضاح اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG