لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

نمایشگاه کتاب در "شهر آفتاب" افتتاح شد؛ روحانی: انتشار کتاب را به انجمن نویسندگان و ناشران واگذار کنیم


پرنده ای هنگام سخنرانی آقای روحانی در نمایشگاه کتاب از مقابل او پرید.
پرنده ای هنگام سخنرانی آقای روحانی در نمایشگاه کتاب از مقابل او پرید.

نمایشگاه کتاب تهران سه شنبه ۱۴ اردیبهشت برای نخستین بار در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب گشایش یافت.

برپایی نمایشگاه کتاب در مجموعه شهر آفتاب در حالی صورت گرفت که شهرداری تهران تا آخرین روزهای پیش از نمایشگاه مشغول آماده سازی این مجموعه برای برپایی نمایشگاه بود.

مجموعه شهر آفتاب که جایگزین مجموعه نمایشگاه بین‌المللی تهران شده، در جنوب پایتخت و در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ساخته شده است.

این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۵۸ هکتار و با فضای نمایشگاهی سرپوشیده با زیربنای ۱۲۰ هزار متر مربع ساخته شده است.

چندی پیش شهرداری تهران ایستگاه متروی نمایشگاه شهر آفتاب را افتتاح کرد تا بازدید کنندگان نمایشگاه کتاب مسافت رسیدن به این مجموعه که کیلومترها خارج از شهر تهران قرار گرفته از مترو استفاده کنند.

نمایشگاه کتاب تهران که برای سالها در مجموعه نمایشگاه بین المللی تهران در شمال شهر برگزار می‌شد به دلیل تعطیلی این مجموعه به طور موقت و برای چند سال در مصلی تهران برگزار شد.

یک کارمند تشخیص می دهد کتابی چاپ نشود

در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب تهران، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بار دیگر موضوع واگذاری اعطای مجوز انتشار کتاب به نویسندگان و ناشران را طرح کرد و گفت: " اینکه کتابی قابل انتشار هست یا نه را به انجمن نویسندگان و ناشران واگذار کنیم چون نهادهای مدنی کارشان را دقیق‌تر انجام می‌دهند اما می‌بینیم که یک کارمند که دانشجو هم است تصمیم می‌گیرد که کتابی چاپ بشود یا نشود."

او اضافه کرد که کسی که دلسوزانه نقادی می‌کند نباید کتاب، نوشتار و شعرش در پیچ و خم گرفتار شود.

طی سالهای اخیر برخی از ناشران و نویسندگان با انتقاد از نحوه صدور مجوز کتاب گفته بودند که با وجود روی کارآمدن دولت حسن روحانی شرایط صدور مجوز کتاب تغییری نکرده است، کتاب ها از سوی ممیزهای غیرمتخصص بررسی می شود و برای ناشران برای مدت طولانی منتظر مجوز نشر کتاب خود می مانند.

XS
SM
MD
LG