لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

حسن روحانی از شرایط ممیزی کتاب انتقاد کرد


رئیس جمهوری ایران گفت از شرایط ممیزی کتاب راضی نیست.

حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم جایزه کتاب سال در تهران، با انتقاد از شرایط ممیزی کتاب، خواستار واگذاری نظارت نشر به «ناشران، نویسندگان و اساتید برجسته» شد.

پیش از این نیز علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه کتاب سال گذشته، گفته بود که امکان واگذاری ممیزی کتاب به برخی از ناشران وجود دارد. علی جنتی گفته بود: «می‌توان با تمهیدات لازم، چاپ کتاب از سوی برخی از ناشرانی را که سابقه تخلف ندارند و یا نهادها و شخصیت‌هایی که نیاز به ممیزی و نظارت وزارت ارشاد ندارند، به خود آنها سپرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشتر بر سیاستگذاری و برنامه ریزی تمرکز کند.»

کتاب‌ها در ایران باید با مجوز وزارت ارشاد و پس از تایید ممیز وزارت ارشاد منتشر شوند. طی سالهای اخیر، ایجاد تغییرات بسیار در کتابها از سوی ممیزان و انجام سلیقه ای ممیزی انتقاد شدید بسیاری از ناشران و نویسندگان را برانگیخته است.

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان روز یکشنبه خود گفت: «من نمی‌گویم ممیزی باشد یا نه، بلکه می‌گویم نمی‌شود صد اصل برای ممیزی درست کنیم. دو، سه یا چهار اصل قرار دهیم. اخلاق، مقدسات، امنیت ملی و یک اصل دیگر هم شما اضافه کنید اما اینها نباید صد اصل شوند.»

روحانی اضافه کرد: «ناشران، نویسندگان و اساتید برجسته بیایند نظارت کنند. اگر کتابی چاپ و خوانده شد دوباره برای چاپ دوم باید از هفت‌خوان عبور کند؟»‌

اظهارات رئیس جمهوری ایران در انتقاد از ممیزی کتاب، با انتقادات از سوی دولت او همزمان شده است. نمایندگان محافظه کار در مجلس و همچنین مراجع مذهبی از رویه دولت راضی نیستند. حتی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم پیش از این گفته بود مسوولان حوزه کتاب در دولت روحانی، «بی ملاحظه» هستند

XS
SM
MD
LG