لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

نشست معاونان وزرای خارجه ایران و ۱+۵ در نیویورک برگزار شد


آقای عراقچی و خانم اشمید سرپرستی دو گروه را بر عهده داشتند.
آقای عراقچی و خانم اشمید سرپرستی دو گروه را بر عهده داشتند.

پنجمین کمیسیون مشترک ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در سطح معاون وزیران خارجه بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی در نیویورک برگزار شد.

رییس هیات ایرانی در این کمیسیون عباس عراقچی معاون امور حقوق و بین الملل وزارت خارجه بود و ریاست طرف مقابل را هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۱+۵ به عهده داشت.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از نیویورک، این نشست در ادامه سایر جلساتی است پس از توافق تیر ماه سال گذشته بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ - شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان - در جریان بوده است.

صبح چهارشنبه نیز مذاکرات دو جانبه بین ایران و کشورهای عضو پنج بعلاوه یک آغاز شد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۱+۵ با یکدیگر دیدار کردند.

از قبل اعلام شده بود که نشست نمایندگان ایران و ۱+۵ در نیویورک در سطح وزیران برگزار خواهد شد و به نوشته خبرآنلاین در ایران، نشست روز چهارشنبه برای جمع بندی نظرات کارشناسی معاونان است، تا در جلسه کمیسیون مشترک ایران با حضور وزیران، به جمع بندی برسد.

این نخستین نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک بعد از اعلام رسمی اجرای توافق جامع هسته ای (برجام) در دی ماه گذشته است.

پیشتر ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا از سحر نوروززاده سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا پرسیده بود که بر اساس برخی گزارش ها گفته می شود وزیران خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار می کنند. آیا برجام یا توافق هسته ای در خطر است؟ و اگر نه، پس چرا ملاقات در حد وزیران؟ سحر نوروز زاده در پاسخ، این دیدار را به دلیل اهمیت موضوع دانست و گفت «برای برجام یک کمیسیون مشترک داریم که وظیفه آن نظارت بر اجرایی شدن برجام است. ملاقات های مختلفی گاهی در حد وزیر برگزار می شود و این نشان دهنده این است که برجام برای همه این کشورها اهمیت دارد.»

XS
SM
MD
LG