لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

حسن روحانی: تفاهم لوزان گام نخست ایران برای تعامل با جهان است


نطق تلویزیونی حسن روحانی یک روز پس از اعلام تفاهم هسته ای لوزان - حمعه ۱۴ فروردین ۱۳۹۴
نطق تلویزیونی حسن روحانی یک روز پس از اعلام تفاهم هسته ای لوزان - حمعه ۱۴ فروردین ۱۳۹۴

یک روز پس از پایان مذاکرات هسته‌ای لوزان و قرائت بیانیه پایانی آن، رئیس جمهوری ایران تفاهم هسته‌ای بدست آمده را گام نخست ایران برای تعامل با جهان دانست و گفت که کشورش خواستار پایان دادن به تنش با کشورهایی‌ است که تا کنون دشمن به حساب می‌آمده‌اند.

حسن روحانی، روز جمعه در یک نطق زنده تلویزیونی، گفت جمهوری اسلامی ایران دست دوستی به سوی هر کشوری دراز می‌کند که با آن بر اساس احترام متقابل رفتار کند. به گقته او تهران می‌خواهد روابط خود با برخی کشورها که به سردی گرائیده است را بهبود ببخشد، و اگر با کشوری روابط خصمانه و تنش‌آلود دارد، آن تنش‌ها و خصومت‌ها پایان پذیرد.

مذاکرات نفس‌گیر هشت روزه هیات‌های ایران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده که روابط دیپلماتیک با ایران ندارد، اما طرف اصلی این گفتگوها با ایران است، دو روز پس از پایان ضرب الاجل پایان ماه مارس به نتیجه رسید و دو طرف با قرائت بیانیه‌ای به آن پایان دادند.

نتیجه بدست آمده، تفاهم بر سر راه حل‌هایی است که دو طرف باید برای تنظیم و ثبت اجزای اصلی یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، در فرصت سه ماهه باقی مانده تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) بکار بگیرند.

اگر این تفاهم به توافق تبدیل شود، در صورت اجرای کامل آن در مدت زمانی مشخص، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال می‌شود و در مقابل بخش نیز عمده‌ای از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، لغو خواهند شد.

آقای روحانی که در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۳ با شعار تعامل در زمینه سیاسی، و نیز با وعده برچیدن تحریم‌ها و ساماندهی اقتصاد کشور، آرای بسیاری کسب کرد و جانشین محمود احمدی‌نژاد شد، با بیان این که دولت او از ابتدا همواره در «چارچوب خاص ملی و منافع ملی» به دنبال اجرای وعده‌هایی است که به مردم داده بود.

وی در ادامه افزود «یکی از وعده‌هایی که دولت به مردم داده بود، این که سانتریفیو‍ژ‍ بچرخد، اما زندگی مردم هم بچرخد. چرخش سانتریفیوژها زمانی برای ما ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم در کنار آن در چرخش باشد.»

رئیس جمهوری ایران، مانند باراک اوباما همتای آمریکایی خود، در داخل نیز با انتقادهایی در زمینه مذاکرات جاری اتمی روبرو است. اصولگرایان منتقد می گویند ایران در این گفتگوها و در تفاهم بدست آمده، امتیاز زیادی داده و در مقابل چیز زیادی کسب نکرده است.

آقای روحانی با بیان این که «روز رسیدن به تفاهم سیاسی هسته‌ای در حافظه تاریخی مردم ایران خواهد ماند،» تاکید کرد با تفاهم لوزان هم «حقوق هسته‌ای» ایران حفظ شده، هم تحریم‌ها لغو می‌شوند و هم ایران به تعامل سازنده با جهان دست یافته است.»

XS
SM
MD
LG