لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

واکنش‌های مختلف در ایران به تفاهم هسته‌ای لوزان


واکنش‌های مختلف در ایران به تفاهم هسته‌ای لوزان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

رسیدن به تفاهمی سرنوشت ساز میان ایران و شش قدرت جهانی در لوزان سوییس بر سر پرونده هسته ای ایران با واکنش‌های مختلفی در ایران روبرو شده است. همزمان با ابراز شادمانی گروهی از مردم، برخی از اصولگرایان منتقد می‌گویند این توافق به ضرر ایران است.

گروهی از شهروندان تهرانی شامگاه پنجشنبه و ساعاتی پس از اعلام تفاهم لوزان، مقابل ساختمان وزارت امور خارجه ایران گرد آمدند و نسبت به این توافق ابراز شادمانی کردند. از سوی دیگر جمعی از شهروندان نیز برای استقبال از محمدجواد ظریف و تیم همراهش، در فرودگاه مهرآباد تهران حضور پیدا کردند.

در دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز گروهی از کاربران ایرانی از این توافق ابراز خوشحالی کرده‌اند. در غیاب روزنامه‌های ایران که در تعطیلات نوروزی هسستند، خبرگزاری‌های داخلی به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ ایرنا، ایسنا و ایلنا از این توافق استقبال کرده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، توافق لوزان را «روز عزای اسراییل، برد ایران و ورود پیمان مقاومت به رهبری ایران به میان باشگاه قدرت‌های بزرگ جهانی» دانسته است.

اما همچنان گروه‌هایی در ایران هستند که از این توافق ناخرسند هستند.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران با انتشار مطالبی به انتقاد از این توافق پرداخته‌اند.

یاسر جبرائیلی در خبرگزاری فارس نوشته است «میان متن توافقی که ایران منتشر کرده با متنی که آمریکا منتشر کرده تفاوت وجود دارد.»

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان نیز به همین خبرگزاری گفته است «نام توافق دو مرحله‌ای را بیانیه مطبوعاتی گذاشتیم. در یک کلمه باید گفت که اسب زین شده را داده‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم.»

آیت الله علی خامنه‌ای پیشتر گفته بود که هرگونه توافقی باید یک مرحله‌ای و با رفع همه تحریم‌ها علیه ایران همراه باشد.

گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران هم از این توافق انتقاد کرده‌اند.

اسماعیل کوثری نماینده تهران به خبرگزاری فارس گفته است تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای بسیار «سستی» کرده، و آنچه که باید به آن دست پیدا می‌کرده محقق نشده و نتیجه کار قابل قبول نیست.

منصور حقیقت‌پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز دستاورد طرف غربی در این مذاکرات از طرف ایرانی را بیشتر دانسته و گفته است «محمد جواد ظریف با پذیرش پروتکل الحاقی به حق مجلس ایران تعدی کرده است.»

خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران اما، شاهد ابراز نظرات مختلفی درخصوص توافق لوزان بود.

محمد امامی کاشانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران، این توافق را موفقیت ایران دانست و گفت مذاکره‌ کنندگان طبق گفته رهبر جمهوری اسلامی درمورد نرمش قهرمانانه عمل کردند.

محمد نهاوندیان رییس دفتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران بود و گفت با صدور این بیانیه، به مرحله‌ای رسیدیم که دیگر کسی از این که ایران حق غنی سازی و چرخ کامل سوخت هسته‌ای نداشته باشد، سخنی بن میان نمی‌آورد.

در همین حال، حمید روحانی، دیگر سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفته است «ملت ایران هنوز از جریان مذاکرات دلواپس است. آنچه دیشب منتشر شد نه تنها از نگرانی ملت نکاست، بلکه نگرانی ملت را بیشتر کرد.»

آخرین دور مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی برای رسیدن به تفاهمی درباره اجزای اساسی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، روز پنجشنبه در شهر لوزان سوئیس، با صدور بیانیه‌ای پایان یافت.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG