لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

بیانیه پایانی مذاکرات لوزان توسط موگرینی و ظریف قرائت شد


فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - ۱۳ فروردین ۱۳۹۴
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - ۱۳ فروردین ۱۳۹۴

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، و وزیر امور خارجه ایران اواخر روز پنجشنبه و دو روز پس از پایان مهلت تعیین شده برای رسیدن به تفاهم هسته‌ای، نتایج مذاکرات هشت روزه لوزان را در بیانیه‌ای اعلام کردند.

این بیانیه را ابتدا فدریکا موگرینی به زبان انگلیسی و سپس محمدجواد ظریف به زبان فارسی در یک نشست خبری مشترک در ساختمانی در نزدیکی هتل بوریواژ شهر لوزان سوئیس، محل برگزاری این مذاکرات، قرائت کردند.

بر اساس این بیانیه، طرفین درباره راه حل‌هایی برای اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی سازی اورانیوم، برای مدت زمانی به تفاهم رسیدند و دوره زمانی اعمال این محدودیت‌ها نیز ۱۰ ساله خواهد بود.

بر اساس راه حل‌های به دست آمده، ایران به غنی سازی محدود و تا سطح سه و شش دهم درصد ادامه خواهد داد و تاسیسات نطنز به عنوان تنها مرکز غنی سازی در ایران باقی خواهد ماند.

تاسیسات فردو به مرکز تحقیقات هسته‌ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد. راکتور تحقیقاتی اراک نیز آب سنگین باقی خواهد ماند، اما در طراحی آن تجدید نظر خواهد شد.

ایران همچنین به صورت موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد، و بر اساس یک جدول زمانی مشخص برای تصویب آن نیز اقدام خواهد کرد.

در مقابل این اقدامات، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد که به دلیل فعالیت‌های اتمی ایران صادر شدند لغو و تحریم‌های ناشی از آنها نیز برچیده خواهد شد.

دیگر تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا و اروپا – از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودروسازی نیز لغو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG