لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش آژانس: آماده‌ایم به گام‌های بعدی بپردازیم


مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

مقام های ایالات متحده آمریکا در واکنش به گزارش روز چهارشنبه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اعلام این که این گزارش احتمالا می تواند به روند حذف تحریم های اقتصادی ایران تا ماه ژانویه منجر شود، گفتند که واشنگتن آمادگی دارد به گام های بعدی توافق بپردازد.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در گزارشی به شورای حکام این نهاد نظارتی هسته ای سازمان ملل متحد، تایید کرد که فعالیت‌های مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران تا پیش از پایان سال ۲۰۰۳ میلادی صورت گرفته است، اما از حد "مطالعات علمی" فراتر نرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت، گزارش مدیرکل آژانس با آنچه ایالات متحده مدت‌هاست به آن رسیده "همخوانی" دارد. به گفته او واشنگتن نیز قبلا به این نتیجه رسیده بود که ایران برنامه هسته‌ای با ابعاد نظامی ایران داشته که در سال ۲۰۰۳ متوقف شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود، گزارش امروز مدیر کل آژانس بستر لازم برای اجرای شرایط مندرج در توافق جامع هسته‌ای چهاردهم ژوئیه (۲۳ تیر ماه) را فراهم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مارک تونر با بیان این که بر اساس بررسی های آژانس شواهدی دال بر ادامه برنامه‌ با ابعاد نظامی ایران پس از سال ۲۰۰۹ مشاهده نشده است، گفت از این رو واشنگتن آمادگی دارد تا با گذشتن از این پرونده، به گام‌های بعدی بپردازد.

گزارش ارزیابی نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی بخش مهمی از توافق هسته ای ۲۳ تیر ماه گذشته بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ است که قرار است در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران، برخی تحریم ها علیه آن کشور برداشته شود.

روزنامه وال استریت جورنال نیز پیشتر به نقل از برخی مقام های رسمی آمریکا نوشت که به نظر می رسد همکاری ایران با آژانس در طول پنج ماه گذشته برای این که توافق نهایی ایران و جامعه جهانی رو به جلو پیش برود، کافی است.

این مقام ها همچنین اذعان کرده اند که همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز محدود است و از این رو برخی اعضای کنگره احتمالا مخالف برچیدن تحریم ها خواهند بود.

XS
SM
MD
LG