لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

بریتانیا: عدم توافق با ایران یعنی احتمال آغاز رقابت تسلیحاتی در منطقه


فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا
فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا

در حالی مذاکرات ایران و آمریکا روز پنجشنبه در سوئیس برای رسیدن به یک توافق سیاسی بر سر برنامه هسته‌ای ایران از سر گرفته شده است، وزیر خارجه بریتانیا هشدار داد اگر ایران و گروه ۱+۵ به توافق نرسند، ممکن است یک رقابت تسلیحاتی اتمی در خاورمیانه آغاز شود.

فیلیپ هاموند با بیان این که همچنان معتقد است که توافق نکردن، بهتر از رسیدن به یک «توافق بد» است، اما باید درمورد جایگزین های عدم توافق نیز هوشیار بود.

وی در ادامه افزود، نبود توافق به این معنی است که هیچ محدودیتی بر غنی سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه در این زمینه در ایران نخواهد بود و سیستم نظارت و راستی آزمایی مستقلی نیز وجود نخواهد داشت.

وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد توافق نکردن با ایران، یعنی اساساً یک خاورمیانه بی ثبات تر، با چشم انداز ایجاد یک رقابت تسلیحاتی در منطقه.

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای هیات‌های مذاکره کننده ایران و ایالات متحده به سرپرستی جان کری و محمدجواد ظریف وزیران خارجه دو کشور، پس از یک وقفه شش روزه، در شهر لوزان سوئیس با ابراز خوش‌بینی دو طرف از سر گرفته شد.

بر اساس توافق ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، طرفین باید تا پایان ماه مارس بر سر چارچوب توافق جامع به توافق دست یابند و در مدت سه ماه پس از آن، تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) به ثبت جزئیات توافقی جامع و نهایی بپردازند.

XS
SM
MD
LG