لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

شاهزاده رضا پهلوی: ما مردم ایران می‌خواهیم کشورمان به ما بازگردانده شود


شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو
شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی در یادداشتی در روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال با بیان این که مردم ایران پیامی دارند، نوشت پیام این است که ما می‌خواهیم کشورمان به ما بازگردانده شود.

وی در ادامه با اشاره به موج جدید اعتراض‌های ضدحکومتی که شهرهای مختلف ایران اخیرا شاهد آنها بوده‌اند، از کشته شدن رضا اوتادی، یکی از معترضان گوهردشت کرج، می‌نویسد.

فرزند آخرین پادشاه ایران در این مقاله، که روز چهارشنبه در وبسایت وال استریت جورنال منتشر شد، می‌گوید اوتادی تنها یک پیام در حساب توئیترش داشت و آن تغییر رژیم ایران است.

به عقیده او، این تنها توئیت رضا اوتادی – که گفته می‌شود روز سوم اوت به ضرب گلوله ماموران رژیم کشته شد – نشان دهنده این است که او احساس یک ملت را درک و بیان کرده بود.

شاهزاده رضا پهلوی با بیان این که تظاهرات اخیر جدیدترین فصل از یک مبارزه تقریبا چهل ساله است می‌گوید، مردم ایران تنها از وضعیت نابسامان اقتصادی کشور گلایه ندارند.

به گفته او، اعتراض مردم بسیار فراتر و عمیق‌تر از یک مشکل اقتصادی یا اجتماعی خاص است و از بی‌عدالتی‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در جمهوری اسلامی ناراضی هستند.

شاهزاده رضا پهلوی می‌گوید اعتراضات مردم در ایران ایدئولوژی و ساختار نظام اسلامی را به عنوان منشا «بیماری» هدف گرفته است، و نه عوارض و مشکلات ناشی از آن را.

«هموطنان من به دنبال پایان جمهوری اسلامی هستند، نه فقط به خاطر تمامیت‌خواهی، استبداد و ناکارآمدی آن؛ بلکه به این دلیل که نه فقط ایرانی نیست، بلکه ضد ایرانی است.»

وی در ادامه می‌گوید، ایرانی‌ها در خیابان و در شبکه‌های اجتماعی شعاری را سر می‌دهند با این مضمون که، «ما ایران را پس خواهیم گرفت، حتی اگر قرار باشد در این راه بمیریم.»

وارث پادشاهی ایران، که بهمن ۵۷ به پایان رسید، می‌گوید «ایرانی‌ها آزادی، عدالت، و فرصت می‌خواهند، اما در عین حال می‌خواهند شأن و غرور مملکت‌شان حفظ و محترم شمرده شود.»

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، مردم ایران می‌خواهند فرهنگ غنی کشورشان و خدماتی که تمدن کهن این سرزمین به بشریت کرده است، در جهان شناسایی و مورد احترام واقع شود.

«آنها می‌خواهند دیگر کشورها به ایران به چشم یک دوست و شریک قابل اعتماد بنگرند؛ که مردم آن اداره امور را در دست دارند و کشور را به سمت فصل جدیدی از تاریخ هدایت می‌کنند.»

وی در ادامه یادداشت خود، با اشاره به این که جمهوری اسلامی با ترس از مردم در حال حکمرانی است، می‌نویسد رژیم به اعتراضات اخیر نیز مانند گذشته با خشونت پاسخ داده است.

رضا پهلوی می‌گوید، دهه‌هاست که من خواستار تاسیس یک دموکراسی سکولار در ایران هستم و بارها گفته‌ام راه رسیدن به این هدف شناسایی دو «حقیقت بنیادی» است: اول این که جمهوری اسلامی یک تهدید وجودی علیه ایران و مردم آن است، و دوم این که نظام جمهوری اسلامی اصلاح پذیر نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG