لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سی و هشتمین سالگرد درگذشت شاه فقید ایران


شهبانو فرح پهلوی، در پیامی نوشته است روز جمعه، پنج مرداد ماه، ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸، سی و هشتمین سالگرد درگذشت محمدرضا شاه پهلوی، برگزار می شود.

شهبانو پهلوی در این پیام می نویسد: « شاهنشاها، من مانند سالگردهای گذشته، به آرامگاه شما آمده ام تا از جانب خودم، فرزندان و نوه هایتان و به نمایندگی از جانب دوستدارانتان در این جمع و ایرانیان دیگری که در داخل و خارج میهن، هر روز بیشتر متوجه خدمات و زحمات پدر شما رضا شاه بزرگ و خودتان، برای پیشرفت و ترقی ایران و ایرانی می شوند، ادای احترام کنم.»

​در بخش دیگری از این پیام آمده است «زنان، جوانان و مردان ایران نزدیک به چهل سال، سنگینی وحشت بزرگی را که پیش بینی کرده بودید، تحمل کردند، ولی اطمینان دارم که این دوران سیاه، به سر خواهد رسید و ملت ایران سرسخت و تسلیم ناپذیر به ارزشهای جاودان خود در آینده ای نزدیک، باز خواهد گشت. بازگشت به روشنائی، حتمی است.»

شهبانو فرح پهلوی در این پیام همچنین از محمد السیسی، رئیس جمهوری مصر و ملت مصر به خاطر اینکه امکان برگزاری این مراسم را داده اند، سپاسگزاری کرده است.

حضور شهبانو فرح در آرامگاه محمدرضا شاه پهلوی در مسجد رفاعی، قاهره - مرداد ۱۳۹۷
حضور شهبانو فرح در آرامگاه محمدرضا شاه پهلوی در مسجد رفاعی، قاهره - مرداد ۱۳۹۷

محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران، پس از ترک ایران در اثر ابتلا به سرطان، در ۵ مرداد ۱۳۵۹ در مصر درگذشت. پیکر او در مسجد رفاعی به خاک سپرده شده است که یکی از مهمترین مساجد قاهره به شمار می رود.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت ۳۸مین سالروز درگذشت شاهنشاه فقید ایران

۵ مرداد ۱۳۹۷- ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸

می خواستم در آغاز از پرزیدنت السیسی و دولت و ملت عزیز مصر سپاسگزاری کنم که امکان برگزاری این مراسم را به ما داده اند.

شاهنشاها،

سی و هشت سال پیش در همین سرزمین دوست و مهربان، ما را ترک گفتید. من مانند سالگردهای گذشته، به آرامگاه شما آمده ام تا از جانب خودم، فرزندان و نوه هایتان و به نمایندگی از جانب دوستدارانتان در این جمع و ایرانیان دیگری که در داخل و خارج میهن، هر روز بیشتر متوجه خدمات و زحمات پدر شما رضا شاه بزرگ و خودتان، برای پیشرفت و ترقی ایران و ایرانی می شوند، ادای احترام کنم.

زنان، جوانان و مردان ایران نزدیک به چهل سال، سنگینیِ وحشت بزرگی را که پیش بینی کرده بودید، تحمل کردند، ولی اطمینان دارم که این دورانِ سیاه، به سر خواهد رسید و ملت ایران سرسخت و تسلیم ناپذیر به ارزشهای جاودان خود در آینده ای نزدیک، باز خواهد گشت. بازگشت به روشنائی، حتمی است.

پادشاها، روانت شاد

پاینده ایران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG