لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

وزیر علوم ایران: پرونده بورسیه های غیرقانونی جمع و جور شد


وزیر علوم ایران: پرونده بورسیه های غیرقانونی جمع و جور شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

وزیر علوم ایران روز شنبه از «جمع و جور شدن» پرونده اعطای بورسیه های غیرقانونی به گروهی از دانشجویان در دولت محمود احمدی نژاد خبر داد. پرونده خبرسازی که پای بسیاری از مقامات ایران و فرزندان آنها را به میان کشیده بود.

خبرگزاری ایسنا، به نقل از محمد فرهادی نوشت «پرونده بورسیه‌های غیرقانونی جمع و جور شده و به غیر از ۳۶ مورد که قبلا نیز اعلام شده بود، سایرین می‌توانند ادامه تحصیل دهند.» به گفته او هیچ اسمی از طرف وزارت علوم در این ارتباط منتشر نشده است.

پرونده بورسیه‌های غیرقانونی اعطا شده به گروهی از دانشجویان در دولت محمود احمدی نژاد، یکی از پر سر و صداترین پرونده‌های سال‌های اخیر ایران بوده است.

بیش از یک سال پیش، رضا فرجی دانا اولین وزیر علوم دولت حسن روحانی اعلام کرد در دولت احمدی نژاد، به بیش از ۳ هزار نفر از وابستگان مقام‌های دولتی و حکومتی، بطور غیرقانونی بورسیه تحصیل داده شده است. این افشاگری یکی از دلایلی بود که موجب استیضاح رضا فرجی دانا در مرداد ماه سال ۱۳۹۳، و در نهایت برکناری او شد.

با وجود برکنار شدن آقای فرجی دانا، حسن روحانی بارها اعلام کرد که موضوع پرونده بورسیه‌های غیرقانونی را تا آخر پیگیری خواهد کرد.

اما گویا بالاترین مقام ایران چندان از پیگیری این پرونده خشنود نبود. آیت الله علی خامنه ای ماه گذشته از شیوه مطرح شدن این پرونده در رسانه‌ها، به شدت انتقاد کرد و گفت «در موضوع بورسیه‌ها به عده‌ای ظلم شد.»

امیر حسین اعتمادی فعال پیشین دانشجویی و سخنگوی گروه دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید پس از اظهارات رهبر جمهوری اسلامی در مورد بورسیه‌های غیرقانونی، قابل پیش بینی بود که این مساله به زودی به گفته وزیر علوم ایران «جمع و جور» شود.

به گفته آقای اعتمادی مسئله بورسیه‌های غیرقانونی، البته منحصر به دولت احمدی نژاد نیست و در دولت‌های پیشین جمهوری اسلامی نیز این موضوع وجود داشته است.

پرونده‌ای که زمانی ۳ هزار متهم داشت، حالا تعداد متهمانش به ۳۶ نفر تقلیل یافته است؛ ۳۶ نفری که به گفته وزیر علوم ایران قرار نیست نامی نیز از آنها برده شود.

پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند، نام فرزندان محمد مهدی زاهدی و کامران دانشجو، دو وزیر علوم دولت احمدی نژاد، فرزندان برخی از فرماندهان سپاه و امامان جمعه ونام تعدادی از نمایندگان فعلی و پیشین مجلس و فرزندان آنها در میان دریافت کنندگان بورسیه‌های غیرقانونی دیده می‌شود.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG