لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

نجفی: پرونده بورسیه‌های غیرقانونی به مراجع قضایی سپرده شد


سرپرست وزارت علوم ایران، با اعلام این که در دوره قبل، برای ادبیات فارسی، معارف اسلامی و نهج البلاغه، دانشجوی بورسیه به خارج کشور فرستاده بودند که شبیه طنز بود، گفت که پرونده متخلفان بورسیه‌ها به «مراجع قضایی» فرستاده شده است.

محمد علی نجفی، سرپرست وزارت علوم ایران، که نشست خبری خود نتیجه بررسی‌های پرونده ۳ هزار و ۷۷۲ دانشجوی بورسیه را تشریح می‌کرد، بیشتر تخلفات صورت گرفته را از سوی مسئولان وزارت علوم دانست نه متقاضیان بورسیه. او با انتقاد از اظهارنظرهایی در صدا و سیما که با استناد به گزارش وزارت علوم، تعداد بورسیه‌های غیرقانونی را تنها ۳۶ نفر اعلام کردند، گفت که این ۳۶ نفر کسانی بودند که اطلاعات غلط به دانشگاه داده بودند و باید اخراج می‌شدند.

به گفته علاوه بر این ۳۶ نفر، ۸۴۰ نفر هم هستند که شرایط بورسیه را نداشتند اما برای بورسیه پذیرش شده‌اند. آنگونه که نجفی توضیح داد، از این گروه خواسته شده تا برای ادامه تحصیل، هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند چرا که تخلف اصلی درباره آنها از سوی مسئولان سابق وزارت علوم صورت گرفته نه متقاضی.

سرپرست وزارت علوم، برگزار نکردن آزمون، بی‌توجهی به نظر اساتید، معرفی‌نامه‌های مختلف از سوی مسئولان، طی نشدن مراحل قانونی و نداشتن شرایط سنی را از موارد تخلف در پذیرش بورسیه‌‌ها طی سالهای گذشته اعلام کرد. به گفته او مسئولی در وزارت علوم در دوره گذشته به تنهایی ۷۵۰ نفر را برای بورسیه معرفی کرده بود. نجفی گفت که در این بین بیش از هزار و ۲۰۰ نفر هم هستند که با وجود پذیرش بورسیه، هنوز از سوی دانشگاهها اعلام نیاز نشده‌اند، یعنی بعد از پایان درس، در هیچ دانشگاهی مشغول به کار نخواهند شد.

نجفی در سخنان خود تاکید کرد که وزارت علوم هیچگاه اعلام نکرده که ۳ هزار بورسیه متخلف وجود دارد بلکه اعلام کرده که پرونده ۳ هزار بورسیه بررسی می‌شود.

برخی از روزنامه های نزدیک به محافظه کاران روز شنبه با اشاره به اینکه وزارت علوم پیشتر بورسیه های غیرقانونی را ۳ هزار مورد اعلام کرده بود، نوشته بودند که وزارت علوم باید به خاطر اینکه متخلفان کمتر از این تعداد هستند، عذرخواهی کند.

پرونده بورسیه‌های غیرقانونی، با جدی شدن استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم پیشین، در رسانه‌ها خبرساز شد. وزارت علوم در دوره فرجی دانا اعلام کرده بود که به تخلفات گسترده در بیش از ۳ هزار پرونده بورسیه رسیدگی می‌کند. همزمان اخباری مبنی بر حضور نزدیکان مقامات سابق وزارت علوم و برخی نمایندگان مجلس، در بین لیست بورسیه‌های غیرقانونی منتشر شد.

XS
SM
MD
LG