لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۱

تغییر شرایط زندانیان سیاسی در رجایی شهر


فعالان حقوق بشر: زندان رجایی شهر تبعیدگاه زندانیان سیاسی است
فعالان حقوق بشر: زندان رجایی شهر تبعیدگاه زندانیان سیاسی است
بنا به گزارش سایت کلمه – نزدیک به میر حسین موسوی – بر اساس تصمیم محمد مردانی رئیس زندان رجایی شهر، به خانواده زندانیان سیاسی گفته شده است که «از این پس زندان لباس هایی را که توسط خانواده ها برای زندانیان تهیه می شود نمی پذیرد و آنها باید لباس هایی را که فروشگاه زندان می آورد خریداری کنند، لباس هایی متحد الشکل با کیفیت نازل که زندانیان را از پوشیدن لباس های خود محروم می کند.» بنا به گزارش ها تاکنون معمولاً زندانیان سیاسی در زندان های مختلف ایران از پوشیدن لباس مخصوص زندان معاف بوده اند.

علاوه بر این، زندانیان سیاسی رجایی شهر در سالن ۱۲ فقط دو ساعت وقت برای هواخوری روزانه دارند، و در حالی که این سالن هیچ پنجره ای به بیرون یا وسیله تهویه ندارد مسئولان زندان با تقاضای زندانیان که به هزینه خود کولر بخرند مخالفت کرده است.

به گزارش سایت کلمه وضع نامناسب بهداشتی رجایی شهر «موجب شده که در ۶ ماه گذشته ۲ زندانی در این زندان بر اثر بیماری فوت کنند. افشین اسانلو، فعال کارگری از جمله زندانیانی است که به تازگی بر اثر بی توجهی مسئولان زندان و دیر رسیدن به بیمارستان درگذشت.»

فعالان حقوق بشر در سال های گذشته همواره از زندان رجایی شهر کرج به عنوان یکی از پر خطرترین زندان های ایران یاد کرده اند. زندانی که تبعیدگاه زندانی سیاسی محسوب می شود.

در سال های گذشته گزارش های متنوعی درباره خودسری و فساد مسئولان و مدیران زندان رجایی شهر منتشر شده است.

کمیسیون امنیت ملی مجلس اسلامی نیز تاکنون چند بار بر اثر شکایت هایی از این زندان بازدید کرده ولی گزارشی از این بازدیدها منتشر نشده است.

در بند زندانیان سیاسی رجایی شهر ۸۰ زندانی عقیدتی و سیاسی نگهداری می شوند. احمد زید آبادی، مجید توکلی، کیوان صمیمی، بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، رمضان سعیدی، رسول بداقی و مهدی محمودیان از جمله زندانیان محبوس در این زندان هستند.
XS
SM
MD
LG