لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

هشدار معاون وزارت علوم ایران به برهم زنندگان سخنرانی‌ها در دانشگاه ها


تجمع در دانشگاه امیرکبیر-آرشیو
تجمع در دانشگاه امیرکبیر-آرشیو

در پی بر هم خوردن چند سخنرانی اصلاح طلبان در دانشگاه‌های ایران، یکی از معاونان وزارت علوم هشدار داد که با برهم زنندگان سخنرانی‌ها در دانشگاه‌ها برخورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، ضیا هاشمی معاون اجتماعی و فرهنگی وزیر علوم روز شنبه ۲۱ آذر از برخورد کمیته انضباطی دانشگاهها با دانشجویانی که در سخنرانی فعالان سیاسی از طیف‌های مختلف اخلال ایجاد می‌کنند خبر داد و گفت با این مساله در دانشگاه آزاد اسلامی نیز از طریق خود این دانشگاه برخورد خواهد شد.

چند ماه مانده به برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در ایران، برگزاری جلسات سخنرانی و مناظره در دانشگاه‌های ایران افزایش داشته اما در این میان چند سخنرانی چهره‌های سیاسی اصلاح طلب با تنش و اخلال همراه شده است.

گروهی از این جلسات حتی پیش از برگزاری با تهدید مخالفان مواجه و لغو شده است.

مراسم روز دانشجو در تهران امسال در دانشگاه صنعتی شریف با حضور حسن روحانی برگزار شد. خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند حدود ۱۳۰۰ دانشجو برای این مراسم دعوت شده بودند. این سخنرانی هم با تنش میان دانشجویان شرکت کننده در این مراسم همراه بود.

در تازه‌ترین مورد، روز جمعه، ۲۰ آذر، مراسم سخنرانی رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی و هادی غفاری، نماینده پیشین مجلس، در کرج "به دلیل تهدید نیروهای تندرو" و حضور آنان در مقابل محل برگزاری مراسم لغو شد.

خبرگزاری مهر در این رابطه گزارش داده بود یک گروه ۱۰۰ نفره با پخش نوحه با صدای بلند و همچنین شعار دادن در مقابل محل سخنرانی خواستار لغو این مراسم شدند.

سخنرانی برخی از چهره های اصلاح طلب در دانشگاهها با اعتراض محافظه کاران مواجه شده است. یک روز پیش از هشدار معاون وزارت علوم، کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه ۲۰ آذر از سخنرانی کسانی که او "عاملان فتنه" نامید، در دانشگاهها انتقاد کرد. محافظه کاران و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی رهبران معترضان سال ۸۸ را سران و عاملان فتنه می نامند.

پیشتر به جلسات سخنرانی گروهی از اصلاح طلبان از جمله عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت محمد خاتمی در قرچک ورامین، محمدعلی نجفی و محسن مهرعلیزاده در دانشگاه علامه طباطبایی و آذر منصوری در دانشگاه آزاد یاسوج حمله شده بود. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران پیشتر در واکنش به برهم زدن سخنرانی آقای موسوی لاری در قرچک ورامین گفته بود امنیت تجمع‌های قانونی را تامین خواهد کرد .

XS
SM
MD
LG