لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

حاشیه های روز دانشجو؛ از عدم انتقاد از شخص اول تا بازداشت خانگی


ردیفهای اول مراسم روز دانشجو در اختیار مسوولان دولتی قرار داشت.
ردیفهای اول مراسم روز دانشجو در اختیار مسوولان دولتی قرار داشت.

مراسم روز دانشجو در تهران با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با حواشی همراه شد. منتقدان محافظه کار دولت، مراسم را یک "دیدار فرمایشی" نامیدند و فعالان دانشجویی در مقابل از "فضای سرد دانشگاهها"، دو سال و نیم بعد روی کار آمدن دولت روحانی انتقاد کردند. بخشی از بحث های بحث های این روز، انتقاد از شخص اول کشور و همچنین مساله ادامه بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بود.

مراسم روز دانشگاه در تهران، در یک سالن ورزشی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. خبرگزاری های ایران گزارش داده اند حدود ۱۳۰۰ دانشجو برای این مراسم دعوت شده بودند.

تا ده سال پیش مراسم روز دانشجو با حضور داوطلبانه دانشجویان برگزار می شد اما از زمان دولت محمود احمدی نژاد، دولت تمایلی به برگزاری این مراسم نداشت و دولت روحانی هم ترجیح داده بجای مراسم آزاد، جلسه ای رسمی و با دعوت برگزار کند.

اعتراض دانشجویان برگزیده

برخی از دانشجویان برگزیده در این مراسم، اجازه صحبت قبل از حسن روحانی داشتند. آنها به عنوان نمایندگان تشکلهای سیاسی دانشجویان معرفی شدند.

احسان ایرانمنش نماینده بسیج دانشجویی که تشکلی مخالف دولت روحانی است از آنچه "مدیریت فرمایشی جلسه روز دانشجو" نامید، انتقاد کرد و گفت: به نمایندگی از دانشجویان ناراحتی خودمان را از حضور امنیتی جنابعالی در دانشگاه اعلام می‌کنیم. بسیاری از دانشجویان فکر می‌کردند درب‌های سالن به روی همه باز است٬ اما این دیدار فرمایشی و مدیریت شده بود. امیدواریم از این پس ۱۶ آذر روز دانشجو باشد.

انتقاد این دانشجو با اعتراض سایر دانشجویان روبرو شد و آنها شعار "روحانی حمایتت می کنیم" سر دادند.

نماینده انجمن علمی دانشجویان هم در سخنانی مدعی شد، به جای مدیریت امنیتی به دانشگاه و نیروی اجتماعی اعتماد کنید.

اما هدیه زاهد، نماینده دانشگاه‌های علوم پزشکی در انتقاد از فضای سرد دانشگاههای کشور گفت، دولت تغییر کرده اما خیلی از مدیران دانشگاه‌ها از دولت قبلی به جای مانده‌اند.

وی خطاب به حسن روحانی گفت :"آیا از فضای سرد دانشگاه‌ها خبر دارید؟ ... ما از روسای دانشگاه‌های خود تدبیری نمی‌بینیم٬ چراکه متحجرهای امروزی در لباس نو ظاهر شده‌اند و با پنبه٬ آزادی را در دانشگاه‌ها سر می‌برند."

"از همه سوال کنید"

حسن روحانی در مراسم روز دانشجو، در سخنانی تاکید کرد "هیچ کس نباید خود را از سوال مستثنی بداند."

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که اگر قدرت در هر کشوری مورد انتقاد و سوال قرار نگیرد به انحراف و استبداد کشیده خواهد شد.

وی در پاسخ به انتقاد دانشجویان از فضای امنیتی، با اشاره به فضای متفاوت دانشگاه در دوره او نسبت به دولت قبل گفت : "فضای دانشگاه سال ۹۴ نسبت به ۹۲ زمین تا آسمان فرق کرده است... ممکن است، هنوز هم فضا امنیتی باشد، من نمی پسندم، ما فضای امن می خواهیم نه فضای امنیتی."

آقای روحانی همچنین گفت :"البته حالا نقد برخی از قوا و برخی از نهادها یک مقدار مشکل است فعلا از دولت و رئیس جمهوری شروع کنید."

کنایه رئیس جمهوری ایران به برخی مقام های حکومتی در ایران است. در ایران هرچند محدودیت قانونی برای سوال یا انتقاد از مسوولان عالی نظام نیست، اما در سالهای اخیر منتقدان آیت الله خامنه ای با محکومیت "توهین به رهبر" مواجه شده اند.

در همین رابطه در نشستی دیگر در دانشگاه علامه طباطبایی تهران، علی مطهری نماینده تهران در مجلس گفت اجازه اظهارنظر مخالف با رهبری را نمی‌دهند.

آقای مطهری با اشاره به اینکه رهبر جمهوری اسلامی خود اعلام کرد "از انتقاد استقبال می‌کند"، گفت "عده‌ای اجازه اظهارنظر مخالف با رهبری را نمی‌دهند و در واقع کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند در حالی که نظر رهبری چنین نیست."

وی افزود: "معصومین نیز در زمان خود امر به انتقاد از خودشان می‌کردند چه رسد به ولی فقیه که غیرمعصوم است."

علی مطهری همچنین در مورد آزادی بیان در ایران گفت:
در دوره اصلاحات از حد خوبی از آزادی بیان برخوردار بودیم و در دوره دولت نهم نیز تا اندازه‌ای آزادی بیان قابل قبول بود اما پس از انتخابات سال ۸۸ تا به امروز آزادی بیان محدود شده است."

سکوت روحانی به موضوع حصر خانگی

در مراسم روز دانشجو با حضور رئیس جمهوری ایران، "خشایار پورطاهری" دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف با اشاره به ادامه بازداشت خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، گفت "امروز نه تنها مساله حصر برطرف نشده بلکه یکی از اصلی ترین حامیان شما سیدمحمد خاتمی بدون تشکیل دادگاه ممنوع‌التصویر شده است٬ آیا این با وعده‌های انتخاباتی شما سازگار است؟"

وی ضمن انتقاد از رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی تا کی حرف‌های دو پهلو و کنایه‌آمیز؟ ما از مطالباتمان بگوییم و شما بگویید به تمام وعده‌هایتان عمل می‌کنید. برای عمل به وعده‌هایتان دیگر چقدر زمان می‌خواهید؟"

حسن روحانی که صدایش گرفته بود، در پاسخ به دانشجویان، از کسانی که نقد کردند تشکر کرد و گفت "بهترین جایی که باید قدرت نقد شود دانشگاه است."

با اینحال روحانی درباره اقداماتش برای پایان بازداشت خانگی موسوی و کروبی، پاسخی نداد.

XS
SM
MD
LG