لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

اژه‌ای: صبا آذرپیک در زندان اوین است


صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد، از ۷۰ روز پیش در بازداشت است
صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد، از ۷۰ روز پیش در بازداشت است

در حالیکه خانواده صبا آذرپیک، روزنامه‌نگار ایرانی، از آخرین وضعیت و محل بازداشت وی اظهار بی‌اطلاعی کرده‌ بودند، سخنگوی قوه‌قضاییه ایران گفت که این روزنامه‌نگار در زندان اوین در بازداشت است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، روز دو‌شنبه با اعلام اینکه پرونده آذرپیک در دادسرای تهران بوده و او در زندان اوین در بازداشت است، گفت: «در بسیاری موارد نیاز نیست خانواده متهم از جزئیات خبر داشته باشند.» البته به گفته اژه‌ای، خانواده این روزنامه‌نگار از وضعیت او با خبر هستند.

صبا آذر پیک، ۷۰ روز پیش در دفتر مجله تجارت فردا بازداشت شد و از آن پس، مادر او تنها در حاشیه برگزاری دادگاه با او دیدار کرده است.

اژه‌ای گفت که «ممکن است کسی دو یا سه پرونده داشته باشد، در این صورت می‌توان پرونده‌ها را یک جا جمع کرد.» به نوشته ایسنا او تا کنون دو بار حضوری و یک بار غیابی محاکمه شده است. پیش از این محمود علیزاده طباطبایی، که وکالت صبا آذرپیک را به عهده گرفته است گفته بود که این روزنامه نگار برای پرونده‌ای مربوط به سال ۱۳۹۱، محاکمه شده اما هنوز رای ابلاغ نشده است. به گفته علیزاده طباطبایی، پرونده دیگری که او وکالت آن را به عهده دارد در مرحله تحقیقات است.

مادر صبا آذرپیک روز یکشنبه گفت که این روزنامه نگار به اتهام تبلیغ علیه نظام و به دلیل اطلاع‌رسانی در مورد وقایع بند ۳۵۰ اوین به نمایندگان مجلس، بازداشت شده است.

فروردین ماه امسال، انتشار خبر حمله گروهی از مأموران زندان به بند ۳۵۰ زندان اوین و مصدوم شدن تعدادی از زندانیان این بند در جریان درگیری با مأموران خبرساز شده بود. به گفته مادر صبا آذرپیک، بازپرس دادسرا به او گفته که انتشار گزارش‌های مربوط به وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین، آبروی قوه قضائیه را برده است.

مادر این روزنامه‌‌نگار که او را ۳۰ خرداد در حاشیه برگزاری دادگاه ملاقات کرده، وضعیت جسمی دخترش را همراه با تب شدید ور آسیب دیدگی دو مهره کمر توصیف کرده است. با این وجود اینکه خانواده آذرپیک و وکیل او خواستار تبدیل قرار بازداشت او هستند، مسئولان امنیتی به مادر صبا آذرپیک گفته‌اند که «قرار نیست صبا آزاد شود و پس از انفرادی مستقیم به بند عمومی منتقل می‌شود.»

XS
SM
MD
LG