لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

کشته شدن دست‌کم ۵ تن در بهشهر و سراوان با شلیک نیروهای حکومتی


ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

تیراندازی نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی به شهروندان در دو استان مازندران و سیستان و بلوچستان به کشته شدن دست‌کم ۵ نفر و مجروح شدن ۴ تن منجر شده است.

خبرگزاری حکومتی ایرنا، روز چهارشنبه ۹ خرداد به نقل از فرمانده انتظامی بهشهر در استان مازندران اعلام کرد که در جریان تعقیب و گریز یک خودروی «مظنون به قاچاق مواد مخدر» پلیس مبارزه با مواد مخدر به سوی راننده تیراندازی کرده و موجب جان‌باختن این شهروند شده است.

در گزارش ایرنا بدون اشاره به هویت فرد جان‌باخته و محل اصابت گلوله منجر به مرگ او، آمده که در خودروی فرد جان‌باخته مواد مخدر کشف شده است.

وبسایت خبری «حال‌وش» هم خبر داده که «تیراندازی مستقیم و بدون هشدار» نیروی انتظامی در روز سه‌شنبه ۸ خرداد به سوی گروهی از سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان، در استان سیستان و بلوچستان، دستکم چهار کشته و چهار مجروح برجای گذاشته است.

به گزارش «حال‌وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، سوخت‌بران کشته و مجروح‌شده اهل بلوچستان پاکستان بودند و چهار سوخت‌بر دیگر هم در جریان این تیراندازی ناپدید شده‌اند.

ماموران مسلح جمهوری اسلامی و در راس آنها نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی دهه‌های گذشته به بهانه «مبارزه با قاچاق» صدها نفر را در شهرها و مناطق مرزی کشور هدف تیراندازی‌های مرگبار خود قرار داده‌اند.

بر پایه آخرین گزارش ماهانه هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در فروردین ماه سال جاری، تیراندازی نیروهای حکومتی موجب مرگ ۴۶ شهروند شامل شش کولبر و هفت سوخت‌بر و ۲۰ تن دیگر شده است.

نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران همواره با واکنش نهادهای بین المللی همراه بوده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۶ فروردین، به دلیل تداوم وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان در امور ایران و هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل را برای مدت یکسال دیگر تمدید کرد.

XS
SM
MD
LG