لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

سپاه پاسداران یک جوان مریوانی را به ظن «حمل کالای قاچاق» کشت


آژوان کیانی، جوان اهل شهرستان مریوان، که غروب یکشنبه ۶ خرداد با تیراندازی ماموران سپاه پاسداران کشته شد
آژوان کیانی، جوان اهل شهرستان مریوان، که غروب یکشنبه ۶ خرداد با تیراندازی ماموران سپاه پاسداران کشته شد

آژوان کیانی، جوان اهل شهرستان مریوان، غروب یکشنبه ۶ خرداد بر اثر «رگبار» ماموران سپاه پاسداران به سوی خودروی او در اطراف مریوان کشته شد.

به گزارش آژانس خبری کردپا، ماموران مسلح جمهوری اسلامی «بدون اخطار قبلی» به خودروی کیانی تیراندازی کرده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز در همین ارتباط گزارش داده که ماموران سپاه «به ظن حمل کالای قاچاق» در جاده «گاران» مریوان، اتومبیل او را پس از تعقیب و گریز «به رگبار بسته‌اند» و این جوان کُرد اهل مریوان در دم جان خود را از دست داده است.

پیکر آژوان کیانی به مراکز درمانی شهرستان مریوان منتقل شده و تا زمان تنظیم این خبر هنوز به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

ماموران مسلح جمهوری اسلامی و در راس آنها نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی دهه‌های گذشته به بهانه «مبارزه با قاچاق کالا» صدها کولبر و کاسبکار کُرد را هدف تیراندازی‌های مرگبار خود قرار داده‌اند.

در بسیاری از موارد، نهادهای ذیربط جمهوری اسلامی در پاسخ به شکایات و پیگیری‌های خانواده‌های قربانیان، به جای پاسخگو کردن عاملان این تیراندازی‌ها، آنها را ترفیع درجه می‌دهند و به دیگر مناطق کشور منتقل می‌کنند.

با استناد به آمار شبکه حقوق بشری «کولبرنیوز» در سال ۱۴۰۲ خورشیدی، ۴۴۴ کولبر در مناطق مرزی و مسیرهای بین جاده‌ای استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان، و کرمانشاه بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی رژیم، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین، سقوط از کوه و ارتفاع و سایر موارد کشته و زخمی شدند.

به گزارش کولبرنیوز، ٣٧٣ نفر از زخمی و یا کشته‌شدگان سال گذشته خورشیدی، یعنی ۸۴ درصد آنها، هدف «تیراندازی مستقیم» ماموران مسلح جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

همچنین ٣٧ نفر از مجموع ۴۴۴ کولبر قربانی در سال گذشته خورشیدی کودکان زیر ١٨ سال بودند.

XS
SM
MD
LG