لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

گزارش ماهانه وضعیت حقوق بشر در ایران به روایت هرانا؛ تصویری «تکان‌دهنده» از نقض گسترده حقوق


زندان، بازداشت، حبس
زندان، بازداشت، حبس

سازمان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با انتشار گزارش ماهانه خود تاکید کرده است که گزارش‌های دریافت و ثبت شده توسط این مجموعه تصویری گسترده و تکان‌دهنده از نقض حقوق بشر در ابعاد مختلف در ایران را ارائه می‌دهد.

بنابر گزارشی که هرانا منتشر کرده، اجرای حکم اعدام، نقض آزادی‌های فردی و اجتماعی، خشونت نظامی و قضایی، مشکلات کارگری و اعتراضات صنفی و گروهی نشان‌دهنده چالش‌های جدی در زمینه رعایت حقوق بشر در ایران هستند.

در این گزارش آمده است که در طول فروردین ۱۴۰۳، ۲۴ مورد مرتبط با اعدام ثبت شده که شامل ۲۰ مورد اجرای حکم و ۱۵ مورد محکومیت و تایید حکم اعدام است.

به گزارش هرانا در این ماه، ۹۴ مورد نقص آزادی بیان ثبت شده که شامل ۴۹ مورد بازداشت، ۲۱ مورد اجرای حکم حبس، صدور ۱۱۹۰ ماه حبس، ۱۴۴ ضربه شلاق، ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال جزای نقدی برای ۳۰ شهروند، ۲۴ مورد احضار به مراجع قضایی بوده است.

همچنین در این ماه، ۹۲ مورد نقض حقوق در بخش زندانیان ثبت شده است که شامل ۱ مورد مرگ بازداشتی، ۱ مورد خودکشی زندانی، ۱۸ مورد بی‌خبری از سرنوشت بازداشت شده، ۷۰ مورد بلاتکلیفی، ۱۰ مورد عدم دسترسی به وکیل، ۳ مورد اعتصاب غذا، ۴۱ مورد عدم رسیدگی پزشکی، ۳۵ مورد عدم تفکیک جرایم زندانی و ۱۳ مورد مرخصی استعلاجی است.

در این گزارش ماهانه آمده است که ۱۱ مورد نقص در بخش اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی نیز ثبت شده که شامل بازداشت و احضار است.

در گزارش تخلفات حقوق بشری که هرانا تهیه کرده آمده است که در فروردین ماه، ۵ مورد نقض حقوق اقلیت‌ها رخ داده است که که شامل ۱۳۲ ماه حبس، ۳۱ میلیارد ریال جزای نقدی برای ۵ نفر و ۱ مورد احضار به دادگاه است.

همچنین در این ماه، ۳ مورد نقص حق تحصیل با ۵ مورد مصدومیت و ۱ مورد ضرب و شتم دانش آموز و ۱ مورد تعلیق از تحصیل ثبت شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که در فروردین ماه، ۱۰ مورد نقض حقوق کودک ثبت شده که شامل ۳ مورد بازداشت، ۳ مورد کودک آزاری، ۱ مورد مرگ و ۲ مورد مصدومیت کودک کار و ۹ مورد مصدومیت کودک در پی سهل انگاری مسئولان است.

همچنین در این ماه ۲ مورد قتل زنان ناشی از خشونت خانگی یا «قتل ناموس» و ۳ مورد قتل زنان و ۱ مورد قتل مردان ناشی از خشونت خانگی ثبت شده است.

علاوه بر نقض‌های سیستماتیک ناشی از وجود قوانین تبعیض آمیز، مجموعه فعالان حقوق بشر در این ماه، ۴ مورد نقض را در این بخش ثبت کرد که شامل ۴ مورد بازداشت زنان معترض، ۲ ماه حبس تعلیقی برای ۱ نفر ، ۱ مورد خودکشی و پلمپ ۹ محل کسب در رابطه با حجاب اجباری است.

براساس گزارش هرانا در این ماه، ۴۶ گزارش شامل ۶ مورد مرگ کولبر، ۳۳ مورد مجروحیت کولبر، ۷ مورد مرگ سوخت‌بر، ۸ مورد زخمی شدن سوخت‌بر، ۲۰ مورد قتل شهروندان و ۶ مورد زخمی شدن شهروندان بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی است. همچنین، ۴ مورد مرگ کولبر و ۱۳ مورد مجروحیت کولبر بر اثر سقوط از ارتفاع و تعقیب به ثبت رسیده است.

نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران همواره با واکنش نهادهای بین المللی همراه بوده است و در آخرین مورد نیز روز پنجشنبه شانزدهم فروردین ماه، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پنجاه و پنجمین نشست خود در ژنو، به دلیل تداوم وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان در امور ایران و هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل را برای مدت یکسال دیگر تمدید کرد.

XS
SM
MD
LG