لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

بازداشت دست‌کم دو بازنشسته پس از حضور در تجمع اعتراضی اهواز


احمد نوچیان و محمدزمان کامروا، دو بازنشسته بازداشت شده در پی تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی و معلمان بازنشسته در اهواز
احمد نوچیان و محمدزمان کامروا، دو بازنشسته بازداشت شده در پی تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی و معلمان بازنشسته در اهواز

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که دست‌کم دو تن از شرکت‌کنندگان در تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی و معلمان در اهواز در روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت، پس از پایان این تجمع توسط ماموران حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

تشکل‌های بازنشستگان با اعلام این خبر اسامی این دو بازداشتی را احمد نوچیان، معلم بازنشسته، و محمدزمان کامروا، از بازنشستگان تامین اجتماعی، اعلام کرده‌‌اند.

برخی از این تشکل‌ها همچنین اشاره کردند که همسر احمد نوچیان نیز به دست ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده است.

در این ارتباط، شورای بازنشستگان ایران نوشت که علاوه بر احمد نوچیان و محمدزمان کامروا، مریم زلکی معلم بازنشسته، نیز پس از پایان تجمع در مقابل اداره تامین اجتماعی اهواز به دست «نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت شدند.»

این تشکل بازنشستگان اشاره کرد که بازنشستگان تامین اجتماعی و فرهنگیان بازنشسته در تجمع خود، مطالباتی را که بارها از طریق تجمع‌ها و گفتگو بیان کرده‌اند، تکرار کردند و همچنین در اعتراض به فقر، تورم، اختلاس، و «اوضاع اسفبار» جامعه شعار دادند.

بر اساس این گزارش، تجمع‌کنندگان همچنین خواستار آزادی کارگران و معلمان زندانی و همچنین توماج صالحی، رپر معترض زندانی محکوم به اعدام، شدند.

پیش از این هم شماری از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اهواز روز یکشنبه نهم اردیبهشت، در اعتراض به رسیدگی نشدن به مطالبات‌شان تجمع کرده و همچنین خواستار آزادی توماج صالحی شده بودند.

بازنشستگان معترض در اهواز: «توماج یک ملته، ملت رو آزاد کنید»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

آنها شعار داده بودند: ««توماج یه ملته، ملت رو آزاد کنید» و «توماج صالحی، آزاد باید گردد.»

همچنین در روز سه‌شنبه و به گزارش تشکل‌های بازنشستگان، حدود ۱۰۰ تن از بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل سازمان تامین اجتماعی در ساری تجمع کردند.

آنها ضمن گرامی‌داشت روز جهانی کارگر، خواستار تحقق مطالبات صنفی خود شدند.

تجمع‌کنندگان شعار دادند: «حقوق ما ریالیه - هزینه‌ها دلاریه» و «فقط کف خیابان به دست می‌آد حق‌مون.»

در سالیان اخیر، تجمع‌های بسیاری از سوی بازنشستگان تامین اجتماعی، مخابرات، فولاد، کشوری از جمله فرهنگیان با مطالبه افزایش دستمزد، اجرای قانون همسا‌ن‌سازی، برخورداری از بیمه کارآمد و حضور نمایندگان واقعی بازنشستگان در صندوق‌های بازنشستگی برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG