لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

سفیر ژاپن در یک مهمانی در تهران بازداشت شده بود؛ توکیو رسما اعتراض کرد


کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران در مراسم اهدای کمک سه میلیون دلاری ژاپن به فائو برای نجات دریاچه ارومیه
کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران در مراسم اهدای کمک سه میلیون دلاری ژاپن به فائو برای نجات دریاچه ارومیه

سفارت ژاپن در تهران اعلام کرد که سفیر این کشور در ایران اردیبهشت ماه گذشته برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود.

به نوشته خبرگزاری کیودوی ژاپن در روز یکشنبه، هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در ایران، ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) در یک مهمانی در تهران به همراه همسر خود شرکت کرده بود که توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. در این مهمانی دهها مهمان دیگر از جمله دیپلمات‌های خارجی دیگر نیز حضور داشتند.

این خبرگزاری دلیل ورود ماموران امنیتی به مهمانی را سرو مشروبات الکلی اعلام کرده و نوشته است که سفیر ژاپن، کارت دیپلماتیک خود را به همراه نداشت. او یک کارت شخصی خود ارائه کرد اما از سوی ماموران امنیتی رد شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

سفارت ژاپن اعلام کرده است که اعتراض خود به بازداشت کوتاه آقای کوبایاشی به وزارت امور خارجه ایران ابلاغ کرده است.

مقامات قضایی ایران پیشتر اعلام کرده بودند که در میان افرادی که در مهمانی های مختلط همراه با سرو الکل بازداشت کردند دیپلماتها و کارکنان سفارتخانه‌های خارجی نیز حضور داشتند.

به نوشته خبرگزاری ژاپن بازداشت سفیر ژاپن می تواند ناقض قوانین بین المللی باشد که مصونیت دیپلمات ها را در نظر گرفته است. خبرگزاری کیودو ژاپن نوشته است که در ایران مشروبات الکلی ممنوع است اما به طور گسترده مصرف می شود.

کیودو می نویسد پس از توافق تاریخی برجام بین دولت حسن روحانی و غرب، افراد زیادی در کشور که با آمریکا و اروپا تماس داشته اند، توسط مخالفان تندرو برجام بازداشت شده اند و نگرانی ها نسبت به آزار و اذیت شهروندان خارجی ساکن در ایران و هدف قرار دادن آنها افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG