لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

فرمول جدید نمایندگان مجلس برای اشتغال زنان، ماهواره و حجاب


تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی را ارائه داده‌اند که در آن، شرایط محل کار زنان، نحوه برخورد با حجاب نامناسب و تجهیزات ماهواره در واحدهای مسکونی مشخص شده است.

بر اساس یکی از مواد این طرح، اشتغال زنان در محیط کار مختلط با مردان ممنوع است و ساعت کار زنان هم باید بین ۷ صبح تا ۱۰ شب باشد. این طرح مشاغل پرستاری، پزشکی و مهمانداری هواپیما را استثنا کرده و شامل این قوانین ندانسته است.

رعایت نکردن این دستورالعمل‌ها تخلف صنفی محسوب شده و موجب تعطیلی موقت واحد صنفی می‌شود.

کلاس آموزشی برای بدحجابان

در بخش دیگری از این طرح به موضوع حجاب در فضای عمومی پرداخته شده و از نیروی انتظامی خواسته شده تا برای برخورد با بدحجابی زنان، نیروهای زن آموزش دیده را به کارگیرد. این طرح در ادامه آورده است: «زنانی که با پوشش غیرشرعی و نامناسب، عفت عمومی را جریحه دار می کنند ابتدا متعهد به شرکت در دوره های آموزشی و سپس محکوم به پرداخت جریمه نقدی از دو تا ده میلیون ریال کند.»

بر اساس این طرح که طرح «صیانت از حریم حجاب و عفاف» نام گرفته، «روزه خواری، کشف حجاب و حرکات غیرمتعارف خلاف عفت عمومی» توسط رانندگان و سرنشینان خودروها موجب جریمه، ۱۰ نمره منفی و توقیف ۷۲ ساعته خودرو خواهد شد.

موضوع حجاب زنان و همچنین جداسازی محل کار زنان از مردان طی ماههای گذشته بحث‌های بسیاری را برانگیخت. بهار گذشته اعلام شد که شهرداری تهران طی دستورالعملی محل کار زنان را از مردان جدا کرده و محدودیت‌هایی برای اشتغال زنان در این سازمان ایجاد کرده است. این موضوع با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد و وزارت کار و معاون رئیس جمهوری ایران به این اقدام شهرداری انتقاد کردند اما نمایندگان اصولگرای مجلس آن را ستودند.

مدیران ساختمان‌ها، ماهواره را گزارش کنند

طرح جدید مجلس، درباره نحوه برخورد با ماهواره هم راهکارهایی ارائه داده است. بر اساس این طرح، برای نصب و تعمیر تجهیزات ماهواره، مجازات نقدی و در صورت تکرار، زندان در نظر گرفته شده است. ضمن این که مدیران ساختمانها هم باید به ساکنان درباره جمع آوری تجهیزات ماهواره‌ای تذکر بدهند و در صورت اقدام نکردن ساکنان، موضوع را به پلیس اطلاع دهند. مدیر ساختمانی که این اقدامات را انجام ندهد، به «جزای نقدی» محکوم خواهد شد.

بر اساس قوانین ایران، استفاده از ماهواره ممنوع است و پلیس هر از چندگاهی تجهیزات ماهواره‌ای را از پشت بام ساختمانهای مسکونی جمع می‌کند.

این طرح که یک هفته پیش در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شد، به امضای ۳۶ نماینده از جمله لاله افتخاری، نیره اخوان بیطرف، فاطمه آلیا، زهره طبیب‌زاده، روح الله حسینیان، حسین نجابت، غلامرضا مصباحی مقدم، مهرداد بذرپاش، ابراهیم کارخانه و حسن کامران رسیده است.

XS
SM
MD
LG