لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

اژه‌ای: نگوییم مردم خودشان خوب را از بد تشخیص می‌دهند


غلامحسن محسنی اژه‌ای، معاون اول رئیس قوه قضاییه، به طور تلویحی از تصمیمات دولت در قبال فضای مجازی و تکنولوژی ارتباطات انتقاد کرد.

اژه‌ای روز چهارشنبه ۱۱ شهریور در مراسم معرفی رئیس کل دادگستری استان فارس، گفت که کودکان و نوجوانان هم از فضای مجازی استفاده می‌کنند و «نباید نسبت به آسیب‌های آن بی ‌تفاوت» بود. او گفت: «نگوییم مردم خودشان خوب را از بد تشخیص می‌دهند، نگوییم مردم خودشان این را انتخاب کرده‌اند، جامعه باید احساس تکلیف کند، شاید تمیز خوب از بد برای مردم آسان نباشد.»

این سخنان اژه‌ای به گفته‌های چندی پیش روحانی اشاره داشت که در جشنواره ملی ارتباطات از ایجاد محدودیت در اینترنت ابراز نارضایتی کرده بود. روحانی در آن سخنرانی خواستار اعتماد به جوانان در عرصه فضای مجازی شده بود. روحانی پیش از آن نیز از برخورد با ماهواره و اینترنت انتقاد کرده و گفته بود باید به مردم اعتماد کرد تا خودشان خوب را از بد تشخیص دهند.

اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه خود به ارانه نسل سوم خدمات تلفن همراه هم انتقاد کرد و گفت: «کسانی که می‌خواهند نسل سوم فلان تکنولوژی را به کشور وارد کنند آیا ابزارهای فرهنگی و پیوست‌های امنیتی و فرهنگی این تکنولوژی را هم فراهم کرده‌اند؟»

موضوع نسل سوم خدمات تلفن همراه مورد انتقاد آیت‌ الله مکارم شیرازی هم قرار گرفته بود. این مرجع تقلید شیعه اعلام کرده بود که خدمات نسل سوم بدون طی شدن مراحل اخذ مجوز از شورای عالی فضای مجازی، خلاف شرع است. آیت الله مکارم شیرازی چند روز بعد توضیح داد که منظور او گرفتن آلودگی‌ها از فضای مجازی پیش از ارائه خدمات به جوانان بوده است.

با این وجود، روحانی در پاسخی غیرمستقیم به آیت الله مکارم شیرازی گفت که نمی‌توان دروازه‌های دنیا را به روی نسل جوانمان بست.

روحانی در مراسم جشنواره ملی ارتباطات هم گفته بود که به عنوان رئیس جمهوری، از پهنای باند و سرعت اینترنت راضی نیست. او گفته بود: «قرار ما با وزارت ارتباطات این است که هرچه زودتر به نسل سوم و چهارم برسیم و پهنای باند نه تنها برای منازل و تجارتخانه‌ها‌ بلکه حتی برای موبایل‌هایی که در دست مردم است، افزایش پیدا کند.»

با این حال، معاون اول قوه قضاییه اگر چه به این برنامه دولت انتقاد کرد اما گفت که «با استفاده بیشتر از فناوری مخالفتی ندارد اما مسئولین باید مسئولیت خود را در این زمینه بشناسند و انجام دهند.»

منتقدان دولت معتقدند که دولت باید اینترنت ملی، که یک سامانه اینترنتی داخلی و کنترل شده است، را هر چه زودتر و پیش از افزایش کیفیت خدمات فضای مجازی، راه اندازی کند.

XS
SM
MD
LG