لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

دولت رئیسی لایحه تبادل زندانیان با بلژیک را به مجلس فرستاد


مجلس ایران
مجلس ایران

لایحه «معاهده انتقال محکومان» بین ایران و بلژیک روز دوشنبه با امضای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد.

این اقدام پس از تصویب طرحی مشابه از سوی پارلمان بلژیک در روزهای اخیر صورت می‌گیرد.

تصویب طرح در پارلمان بلژیک ممکن است منجر به آزادی یک امدادگر بلژیکی شود که از فوریه امسال در ایران دستگیر شده است. این اقدام همچنین می‌تواند تاثیر مثبتی بر آزادی احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی، داشته باشد که در ایران به اعدام محکوم شده است.

چند قانونگذار بلژیکی ابراز نگرانی کرده‌اند که چنین مبادله‌ای به «دیپلماسی گروگانگیری» منجر شود و دیگر شهرندان بلژیکی را در معرض خطر قرار دهد.

جمهوری اسلامی همچنین بارها خواستار آزادی اسدالله اسدی شده است که در سال ۱۳۹۷ به ‌اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در فرانسه، در حال بازگشت از آلمان به محل سکونت خود در اتریش بازداشت و اوایل فوریه امسال به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

با وجود تصویب لایحه تبادل زندانیان در پارلمان بلژیک، دادگاهی در بروکسل جمعه ۳۱ تیر با صدور حکمی انتقال اسدالله اسدی به ایران را ممنوع اعلام کرد.

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک که مخالف تصویب این لایحه بود، می‌گوید ایالات متحده در تلاش است با درخواست استرداد اسدی به آمریکا از تبادل زندانی میان بلژیک و جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند.

لایحه مبادله زندانیان با بلژیک پس از تصویب احتمالی در مجلس شورای اسلامی باید به تایید شورای نگهبان برسد.

XS
SM
MD
LG