لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

اعتراض قانونگذاران ایالات متحده به لایحه دولت بلژیک ادامه دارد


 اسدالله اسدی
اسدالله اسدی

در ادامه اعتراض قانونگذاران ایالات متحده به لایحه دولت بلژیک که ممکن است راه استرداد اسدالله اسدی به ایران را هموار کند، برد شرمن عضو مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات با ارسال نامه‌ای به نخست وزیر بلژیک از او خواست جلوی تصویب لایحه استرداد مجرمان با جمهوری اسلامی ایران را بگیرد.

برد شرمن عضو کنگره آمریکا
برد شرمن عضو کنگره آمریکا

برد شرمن در این نامه ضمن ابراز مخالفت شدید با لایحه‌ای که قرار است اوایل هفته آینده در پارلمان بلژیک بررسی شود و انتقال مجرمان محکوم شده ایرانی از اتحادیه اروپا به ایران را تسهیل می‌کند نوشت:‌«در صورت تصویب این لایحه راه آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات تروریستی که توسط دستگاه قضایی کشور شما به اتهام اقدام به بمب‌گذاری در گردهمایی جنبش اپوزیسیون و مخالفان جمهوری اسلامی به ۲۰سال زندان محکوم شد را هموار می‌کند.»

پیش‌تر نیز سناتور مارکو روبیو در توئیتر نوشت: «معاهده احتمالی ایران و بلژیک نباید منجر به آزادی و بازگشت اسدالله اسدی -یک تروریست محکوم- به ایران شود. رژیم تهران و عمالش، باید در قبال اقدامات تروریستی و گروگانگیری انسانهای بی‌گناه پاسخگو شوند.»سناتور منندز هم درباره این لایحه در توئیتر نوشت: «هر معاهده‌ای میان ایران و بلژیک باید متضمن تعهدات بین‌المللی بلژیک باشد و نمی‌تواند به اسدالله اسدی یا هر عامل دیگری که در قبال نقض حقوق بشر و انجام اقدامات شنیع تروریستی مسئول است، مصونیت اعطا کند.»
وی در ادامه این توییت نوشت: «ایران باید به دلیل حمایت از تروریسم و گروگانگیری‌هایش پاسخگو شود.»


جمعی از قانونگذاران آمریکایی هم هفته گذشته با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به نخست‌ وزیر بلژیک مخالفت خود را نسبت به تصویب لایحه در دست بررسی پارلمان آن کشور که مبادله زندانیان با ایران را تسهیل می‌کند، ابراز کردند.

امضا‌کنندگان این نامه ضمن قید فوریت این موضوع با اشاره به احتمال استرداد اسدالله اسدی، دیپلمات زندانی جمهوری اسلامی محبوس در بلژیک، و دیگر محکومان به اقدامات تروریستی ابراز ناخرسندی کردند.

گفتنی است صبح روز چهارشنبه ۱۵ تیر کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بلژیک موافقت اولیه خود را برای تصویب لایحه مبادله زندانیان میان ایران و بلژیک اعلام کرد.

اسدالله اسدی، که در کسوت دیپلمات سفارت جمهوری اسلامی در اتریش، خدمت می‌کرد به اتهام هدایت توطئه بمب‌گذاری نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در تابستان ۲۰۱۸ در پاریس، محکوم به گذران ۲۰ سال زندان در بلژیک است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG