لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

انتخابات هیئت رئیسه مجلس ایران: روسا ماندند، نمایندگان زن و سنی‌ حذف شدند


در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی در سمت ریاست ابقا شد و مسعود پزشکیان و علی مطهری نیز نائب رئیس باقی ماندند.

صبح روز چهارشنبه ۱۰ خرداد به وقت ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای انتخاب هیئت رئیسه رای گیری کردند که در ترکیب این هیئت تغییر چندانی حاصل نشد اما تنها زن حاضر در هیئت رئیسه و یک نماینده اهل سنت از این جمع حذف شدند.

پیش از این عنوان شده بود که نمایندگان اصولگرا درصدد هستند تا با توجه به مواضع منتقدانه علی مطهری، او را از سمت نائب رئیسی مجلس برکنار کنند اما هم مسعود پزشکیان و هم علی مطهری، دو نماینده فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان و حامیان دولت) نسبت به سال گذشته، رای بهتری کسب کردند.

به این ترتیب مسعود پزشکیان با ۱۷۹ رای و علی مطهری با ۱۶۳ رای در عنوان نایب رئیس اول و دوم مجلس یک سال دیگر به کار خود ادامه می‌دهند.

علی مطهری تنها نماینده مجلس است که درباره حصر سران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز اظهارنظر صریح می‌کند و مسئولیت آن را متوجه رهبر جمهوری اسلامی کرده است.

علی لاریجانی، اصولگرای حامی دولت نیز اگرچه نسبت به سال گذشته رای کمتری کسب کرد، اما با ۲۰۴ رای برای یک سال دیگر به عنوان ریاست مجلس انتخاب شد. به این ترتیب ریاست آقای لاریجانی ۹ ساله خواهد شد که طولانی ترین دوره ریاست در ادوار مجلس شورای اسلامی است. او پیش از این نیز سمت‌های ارشد حکومتی را برعهده داشت، ضمن این که برادرش صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه است.

در سال اول دوره دهم مجلس، محمدقسیم عثمانی نماینده سنی و فریده اولادقباد در هیئت رئیسه حضور داشتند که برخی از ناظران آن را به بهبود نگاه مجلس نسبت به زنان و اقلیت‌های مذهبی تعبیر کرده بودند اما هر دو در رای‌گیری امروز از حضور در هیئت رئیسه بازماندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG