لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

تشنج در پایان جلسه غیرعلنی مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای


جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی که با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران برای بررسی مذاکرات هسته‌ای برگزار شد، برای دقایقی به تشنج کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، در پایان جلسه غیرعلنی روز یکشنبه سوم خرداد، هنگامی که علی لاریجانی در حال ارائه گزارش جلسه غیرعلنی بود، بین محمد جواد ظریف و مهدی کوچک‌زاده، نماینده مجلس درگیری لفظی بوجود آمد.

خبرگزاری ایرنا نوشت که کوچک زاده مقابل ظریف و روبروی جایگاه ناطقان ایستاده بود و فریاد می زد و در همین حال، محمد حسین قربانی نماینده آستانه، نیز پیش از شدت گرفتن بیشتر درگیری لفظی، ظریف را که امروز چفیه‌ای به گردن انداخته بود به بیرون از صحن مجلس هدایت کرد.

از سوی دیگر اما مهدی کوچک‌زاده به این گزارش ایرنا انتقاد کرد و گفت که همه اتفاقات را ننوشته است. او به ایرنا گفت: «گفت و گوی امروز من با آقای ظریف آرام البته چالشی بود و محتوای آن این بود که گفتم شما با این رویه تان به حرف آقا توجه نمی‌کنید و موجب خدشه در وحدت جامعه می‌شوید... در این هنگام آقای ظریف داد کشید که به من می‌گویند خائن. شما چرا این را نمی‌نویسید که اول ایشان داد کشید؟ چرا می نویسید کوچک زاده فریاد زد؟»

او اضافه کرد که بعد از این، فضای گفت و گو بلند صحبت کردن بود ولی دعوایی نبود.

تعدادی از نمایندگان تندروی مجلس تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف را متهم می‌کنند که برای رسیدن به توافق امتیازات زیادی به مذاکره کنندگان کشورهای ۱+۵ داده است.

در همین رابطه، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای، با انتقاد از جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس و خبرگزاری فارس که مطالبی را به نقل از او درباره بازرسی مراکز نظامی منتشر کرده بودند، گفت که آنها را به خدا واگذار می‌کند.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، درباره جلسه غیرعلنی نمایندگان با عباس عراقچی به خبرگزاری فارس گفت که ایران بر اساس پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازدید بازرسان از مراکز نظامی را پذیرفته است، اما این بازرسی‌ها مدیریت شده است.

به نوشته فارس به نقل از این نماینده مجلس، عراقچی به نمایندگان گفته است که در یکی از جلسات مذاکرات، طرف مقابل لیست تعدادی از دانشمندان هسته‌ای ایران را داده و خواستار گفت و گو با این دانشمندان شده است اما ایران این موضوع را نپذیرفته است.

در واکنش به این گزارش فارس، آقای عراقچی، بدون اشاره به اینکه به کدام بخش از گفته‌های آقای کریمی قدوسی انتقاد دارد، در صفحه اینستاگرام خود نوشت که چه می‌تواند بگوید جز این که کریمی قدوسی را به خدا واگذار کند.

هفته گذشته رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در دانشگاه امام حسین سپاه گفته بود که اجازه نخواهد داد بازرسان به مراکز نظامی دسترسی داشته باشند یا با دانشمندان ایران گفت و گو کنند.

XS
SM
MD
LG