لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

تنش در جلسه مجلس در پی اعتراض مطهری به حصر


حمله نمايندگان تندروی مجلس به علی مطهری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

جلسه علنی مجلس ایران در میانه نطق علی مطهری درباره حصر، به تنش کشیده شد.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در جلسه روز یکشنبه با شعار علیه علی مطهری نماینده تهران، نطق او را که به انتقاد از حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی پرداخته بود، قطع کردند.

علی مطهری که پیش از این نیز با غیرقانونی خواندن حصر رهبران اعتراضات سال ۸۸ قوه قضاییه را متهم به انحراف از قانون اساسی کرده بود، در نطق میان دستور خود به انتقاد از ادامه حصر پرداخت.

به گزارش ایلنا، در میانه نطق علی مطهری، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس که ریاست مجلس را در این جلسه به عهده داشت، به مطهری درباره نطق او تذکر داد که مطهری گفت: «بهتر بود آقای ابوترابی این تذکر را پس از نطق به من می‌‌داد».

پس از این تذکر بود که تعدادی از نمایندگان با شعار «مرگ بر منافق» و «مرگ بر فتنه‌گر» به سمت تریبون هجوم بردند. مطهری در پاسخ به اعتراضها گفت که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ طرفدار موسوی یا کروبی نبوده و به محسن رضایی رای داده است با این وجود ادامه حصر موسوی و کروبی را به زیان انقلاب اسلامی میداند. او ناچار شد برای ماندن پشت تریبون، نمایندگانی که به او حمله کرده بودند را به پایین هل دهد.

تعدادی از نمایندگان همچون نادر قاضی‌پور٬ نعیمی رز٬ حاجی دلیگانی و موسوی‌نژاد پای تریبون جمع شده و خواهان پایان نطق مطهری شدند. در این بین، عابد فتاحی مقابل مطهری ایستاده بود تا جلوی نمایندگان مخالف او را بگیرد.

با اصرار مطهری بر ادامه دادن به نطق خود و تداوم تنش در مجلس، ابوترابی فرد جلسه یکشنبه را تعطیل اعلام کرد. پیش از آن، خبرنگاران به بیرون سالن هدایت شده بودند.

احسان مهرابی، روزنامه نگار، در گفت و گو با آرش سیگارچی به خبرنگار صدای آمریکا درباره حمله نمایندگان به مطهری گفت: «همانگونه که نایب رئیس مجلس گفت، حصر موسوی و کروبی تصمیم نظام و به نوعی رهبری بوده است و نمایندگان مجلس نمی خواهند که از تریبون رسمی مجلس، این تصمیم زیر سوال برود.»

حمله تعدادی از نمایندگان به مطهری در میانه نطق او موجب شد تا در پایان جلسه، مسعود پزشکیان٬ موسی‌الرضا ثروتی و جواد جهانگیرزاده از مطهری دلجویی کنند.

ابوترابی فرد پس از نطق مطهری خطاب به او گفت: «آنچه که در مورد این افراد صورت گرفته است با نهایت رافت اسلامی بوده و اگر اراده نظام غیر از این بود با آنها باید به صورت دیگر برخورد می شد. بنابراین مطرح کردن این موضوعات در فضای مجلس مناسب و به مصلحت نیست.»

علی مطهری طی هفته‌های گذشته بارها به حصر خانگی موسوی و کروبی با حکم شورای امنیت ملی اعتراض کرده و آن را خلاف قانون اساسی خوانده است. او خواستار محاکمه رهبران معترضان سال ۸۸ شده است و محمود احمدی نژاد و تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی را نیز از مقصران اعتراضات سال ۸۸ می‌داند.

انتقادات علی مطهری به رئیس قوه قضاییه در نامه‌ای سرگشاده، باعث شد تا قوه قضاییه ایران با صدور اطلاعیه ای، او را «بی‌اطلاع» خوانده و سخنان او را «کذب» بداند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. مقامات قضایی و امنیتی ایران طی ماههای اخیر اعلام کرده‌اند که حصر رهبران معترضان سال ۸۸ به خاطر ورود آنها به «مسیر براندازی» صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG