لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

اژه‌ای: شرایط فراهم شود، سران فتنه محاکمه می‌شوند


غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران
غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران

سخنگوی قوه قضاییه ایران از برگزاری دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی «در صورت فراهم شدن شرایط» خبر داد.

غلامحسین محسنی اژه‌‌ای، روز دوشنبه ۱۵ دی ماه، در نشست خبری خود درباره تشکیل پرونده قضایی و محاکمه رهبران معترضان سال ۸۸ گفت: «تا زمانی که پرونده قضایی تشکیل نشود کیفرخواست صادر نمی‌شود و حتی اگر صادر شود هم طبق قانون نمی‌توان نسبت به آن اطلاع‌رسانی کرد».

اژه‌ای با سنگین توصیف کردن جرایمی که به گفته او در زمان فتنه اتفاق افتاد، اضافه کرد: «اگر روزی زمینه فراهم شد، محاکمه صورت خواهد گرفت و مردم هم طبیعتاً در جریان قرار خواهند گرفت».

هفته گذشته رییس قوه قضاییه به دنبال انتقاد از ادامه حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دلایل محاکمه نشدن آنان را تشریح کرد.

به گفته صادق لاریجانی، «مصوبه شورایعالی امنیت ملی در خصوص حصر سران فتنه» و «این نظر صریح برخی عوامل فتنه که گفته‌اند اصلا نتیجه محاکمه برایشان مهم نیست و آنان تریبونی می‌خواهند که حرفهای خود را بزنند» دو دلیل قوه قضاییه ایران برای محاکمه نکردن میرحسین موسوی و مهدی کروبی است.

این سخنان رییس قوه قضاییه، انتقاد علی مطهری را برانگیخت. مطهری روز شنبه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به لاریجانی نوشت: «طبیعی است که هر متهمی می‌خواهد حرفهایش را به گوش مردم برساند و این حق اوست، خصوصا در مورد متهمان مورد نظر که در چند سال گذشته از اظهارنظر محروم بوده‌اند و در مقابل، اتهامات فراوانی از قبیل براندازی و ارتباط با دشمن خارجی به آنها وارد شده است». او نوشت که این استدلال رییس قوه قضاییه برای محاکمه نشدن موسوی و کروبی پذیرفته نیست.

رئیس قوه قضاییه همچنین در سخنان هفته پیش خود، مصوبه شورای امنیت ملی در مورد حصر خانگی موسوی و کروبی را قانونی و یکی از استثناهایی که در قانون اساسی ذکر شده است، عنوان کرد. در مقابل، علی مطهری در نامه خود استدلال لاریجانی را نادرست خواند و آن را انحراف از قانون اساسی دانست.

سخنگوی قوه قضاییه در بخشی از نشست خبری روز دوشنبه خود به نامه علی مطهری نیز واکنش نشان داد و گفت: «برخی مطالب نامه مطهری کذب محض و قابل تعقیب قضایی است». اژه‌ای با بیان اینکه به نامه علی مطهری در آینده نزدیک پاسخ داده خواهد شد، اضافه کرد: «ایشان در جلسه شورای عالی حضور نداشته و مطالب را با حدس بیان کردند». او تفسیر مطهری از قانون را سیاسی دانست.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، از ۲۹ بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

مقامات قضایی و امنیتی ایران به تازگی گفته‌اند که حصر رهبران معترضان سال ۸۸ نه به خاطر اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری بلکه به دلیل «ورود به مسیر براندازی» و بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG