لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

احمد توکلی به حبس محکوم شد


احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی از محکومیت خود در دادگاه کیفری استان تهران به حبس تعلیقی خبر دارد.

آقای توکلی روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که بر اساس رای دادگاه کیفری استان تهران و به اتهام توهین به احمدی‌نژاد، آملی لاریجانی و قضات کشور به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده که با توجه به «سوابق وی و عدم سوء نظر» تا دو سال تعلیق شده است.

این نماینده مجلس توضیح داد: «دادگاه، نظر اعضای هیات منصفه در مورد تبرئه من از اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی را پذیرفت و من را از این اتهام مبرا دانست. همچنین دادگاه من را از اتهام توهین به مجلس و برخی اشخاص دیگر نیز مبرا دانست اما درباره اتهام توهین به آقای احمدی‌نژاد و آیت‌الله آملی لاریجانی و قضات کشور مقصر شناخت.»

اتهامات علیه آقای توکلی به خاطر انتشار مطالبی مطرح شد که در وبسایت الف به مدیر مسئولی این نماینده مجلس، منتشر شد، است. به گفته او، اتهام توهین به رئیس جمهوری سابق و رئیس قوه قضاییه صرفا به خاطر شکایت دادستان تهران به دلیل انتشار نظرات مردمی درباره عملکرد مسئولین کشور بوده است.

او تاکید کرد که این حکم را غیرمستند به قانون و غیرعادلانه می‌داند و به آن اعتراض خواهد کرد.

آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات احمد توکلی، نماینده مجلس و مدیرمسئول سایت الف، روز سوم خرداد برگزار شده بود که به دنبال آن، اعضای هیئت منصفه مطبوعات با اکثریت آرا او را در رابطه با توهین به مقامات عالی کشور مجرم دانسته ، اما مستحق تخفیف دانستند.

جریمه دو میلیون تومانی برای «مردم امروز»

از سوی دیگر، وکیل مدافع روزنامه «مردم امروز» نیز از محکومیت مدیرمسئول این روزنامه به دو میلیون تومان جریمه نقدی خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از محمود علیزاده طباطبایی نوشت که بر اساس حکم دادگاه، احمد ستاری مدیرمسئول روزنامه به ۲ میلیون تومان جزای نقدی و محمد قوچانی سردبیر این روزنامه تبرئه شده است.

پرونده‌ روزنامه‌ مردم امروز با اعلام جرم دادستانی تهران و به اتهام توهین به مقدسات تشکیل شده بود که پس از برگزاری دادگاه، هیات منصفه مطبوعات مدیر مسئول را مجرم شناخت.

این روزنامه در صفحه نخست یکی از شماره‌های خود، تصویری از بازیگر آمریکایی جرج کلونی در مراسم جوایز گلدن گلوب با نوشته «من هم شارلی هستم» چاپ کرده بود. روزنامه مردم امروز در پی انتشار این شماره، اواخر دی ماه سال گذشته از سوی دادستانی تهران توقیف شد. دو روز بعد، هیات نظارت بر مطبوعات نیز مجوز انتشار این روزنامه را لغو کرد.

XS
SM
MD
LG