لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

گزارشگران بدون مرز لغو امتیاز روزنامه مردم امروز را محکوم کرد


سازمان گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای توقیف و لغو امتیاز روزنامه‌ «مردم امروز» را محکوم کرد.

گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود نوشته است : «این نخستین بار نیست که رسانه‌های محافظه‌کار و به ویژه افراطی‌های کیهان توقیف روزنامه‌‌ای را سازمان می‌دهند و سپس دستگاه قضایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکم آن‌ها را اجرا می‌کند»

دو روز پس از توقیف روزنامه «مردم امروز» از سوی قوه قضاییه، دبير هیات نظارت بر مطبوعات، از لغو امتیاز این روزنامه خبر داد.

به گفته علاء الدین ظهوریان، هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران پروانه انتشار روزنامه مردم امروز را با استناد به قانون مطبوعات و به دلیل «اهانت به دين اسلام و مقدسات آن » لغو، و پرونده اين روزنامه را به دادگاه ارسال کرد.

روزنامه مردم امروز، به سردبیری محمد قوچانی و مدیرمسئولی احمد ستاری، دو روز پیش از لغو امتیاز -شنبه ۲۷ دی ماه- با دستور شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه، توقیف شده بود.

در همين حال،‌ وکيل‌مدافع مديرمسئول روزنامه مردم امروز روز دوشنبه ۲۹ دیماه از احضار موکلش احمد ستاری به دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد. خبرگزاری ایسنا به نقل از محمود علیزاده طباطبایی نوشت که پس از تفهيم اتهام و پايان ارائه دفاعيات، پرونده احمد ستاری به دادگاه ارسال می‌شود که زمان آن مشخص نيست.

علی اصغر رمضانپور، روزنامه نگار و معاون پیشین وزارت ارشاد در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا، لغو امتیاز «مردم امروز» را نشان‌دهنده عزم نهاد تصمیم گیرنده برای بازنگشتن این روزنامه و تیم آن به عرصه انتشار دانست و گفت: «با توجه به توقیف چند روزنامه دیگر نزدیک به جناح آقای روحانی، به نظر می‌رسد نوعی تمرکز و تلاش از سوی دستگاههای قضایی و امنیتی صورت می‌گیرد تا روحانی نتواند نهادهای رسانه‌ای مستقلی در کنار خود داشته باشد.»

آقای رمضانپور سکوت حسن روحانی را در مورد اتفاقات داخلی ناشی از تمرکز او روی مذاکرات هسته‌ای دانست و گفت که روحانی با این ایده که با سکوت در مقابل حوادث داخلی می‌تواند مذاکرات هسته‌ای را بدون مشکل پیش ببرد، اولویت‌های داخلی خود را از دستور کار خارج کرده است.

روزنامه «مردم امروز» در صفحه نخست شماره سه‌شنبه ۲۳ دیماه، تصویری از بازیگر آمریکایی جرج کلونی در مراسم جوایز گلدن گلوب با نوشته «من هم شارلی هستم» چاپ کرده بود. به دنبال انتشار این شماره مردم امروز، برخی رسانه‌های منسوب به محافظه‌کاران در ایران به شدت از این روزنامه انتقاد کردند و هیات نظارت بر مطبوعات ایران نیز به مردم امروز تذکر داد.

نهادهای حکومتی ایران با وجود محکوم کردن حمله تروریستی به هفته نامه شارلی ابدو، شوخی با پیامبر اسلام در این هفته‌نامه طنز را کفر دانسته‌اند. در همین راستا روز دوشنبه نیز یک راهپیمایی در محکومیت چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام در تهران در مقابل سفارت فرانسه برپا شد.

تا پیش از لغو امتیاز روزنامه مردم امروز، تنها ۱۹ شماره از آن منتشر شده بود. محمد قوچانی سردبیر این روزنامه، پیش از این سردبیری روزنامه آسمان را به عهده داشت که این روزنامه نیز اسفند ماه سال گذشته پس از انتشار شش شماره به دلیل درج مقاله‌ای درباره قصاص، توقیف شد.

XS
SM
MD
LG