لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

اعتراض ۱۶۷ روزنامه‌نگار ایرانی به توقیف روزنامه‌های «روزان» و «مردم امروز»


Iranian newspaper, Mardome Emrooz صفحه نخست روزنامه مردم امروز
Iranian newspaper, Mardome Emrooz صفحه نخست روزنامه مردم امروز

۱۶۷روزنامه‌ نگار ایرانی در بیانیه‌‌ای به توقیف روزنامه‌های «مردم امروز» و «روزان» و آنچه «شیوه غیرقانونی توقیف و تعطیلی زنجیره‌ای مطبوعات در ایران» خواندند، اعتراض کردند.

در این بیانیه که روزشنبه منتشر شد، آمده‌ است: «توقیف نشریات، حق رسانه‌ها و جامعه را بر گردش آزاد اطلاعات، اخبار و افکار گوناگون، و حق مردم را برای دانستن پایمال کرده و امنیت شغلی و استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران را به خطر می‌اندازد».

روزنامه مردم امروز به سردبیری محمد قوچانی و مدیرمسئولی احمد ستاری، در پی انتشار عکسی از جورج کلونی، هنرپیشه آمریکایی با تیتر «من هم شارلی هستم»، در صفحه نخست خود، توسط هیات نظارت بر مطبوعات لغو امتیاز شد. پیش از آن، دادستانی تهران آن را توقیف کرده بود.

«من شارلی هستم» شعاری است که بطور گسترده برای محکوم کردن حمله مرگبار اخیر به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس، مورد استفاده قرار گرفته است.

در حمله مردان مسلح به دفتر هفته نامه طنز شارلی ابدو در پاریس، ۱۲ نفر کشته شدند.

این هفته نامه در نخستین شماره پس از حمله، کاریکاتوری را از پیامبر اسلام به تصویر کشید. مقامات مذهبی و حکومتی ایران، انتشار این کاریکاتور توسط هفته نامه فرانسوی را توهین به اسلام دانسته‌اند.

هیات نظارت بر مطبوعات، پروانه انتشار روزنامه مردم امروز را به اتهام اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن، لغو امتیاز کرد.

پیشتر، روزنامه روزان نیز توسط دادستانی توقیف شده بود. این روزنامه در صفحه نخست خود عکس بزرگی از آیت الله منتظری به چاپ رسانده بود.

XS
SM
MD
LG