لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

نائب رئیس و یک نماینده مجلس خواستار رفع حصر کروبی و بقیه شدند


در پی بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان به دلیل بیماری قلبی، دو نماینده مجلس شورای اسلامی خواستار اقدام برای رفع حصر رهبران معترضان سال ۸۸ شدند.

علی مطهری، نماینده تهران و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه سوم مرداد در پیامی در توئیتر خود با اشاره به بیماری آقای کروبی آن را فرصتی برای رسیدگی به موضوع حصر او و خاتمه آن دانست. او نوشت: «عارضه قلبی جناب آقای کروبی و انتقال ایشان به بیمارستان فرصت خوبی است که با تدبیر به داستان غم انگیز حصر خانگی وی خاتمه داده شود.»

مهدی کروبی، از رهبران معترضان سال ۸۸، از زمستان ۸۹ به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در حصر خانگی به سر می‌برد.

فرزند آقای کروبی روز محمدتقی کروبی روز دوشنبه اعلام کرد پزشک وزارت اطلاعات در پی «عارضه قلبی» مهدی کروبی دستور به بستری شدن او در بیمارستان داده است.

این چندمین بار است که آقای کروبی به خاطر وضعیت جسمی، از بازداشت خانگی به بیمارستان منتقل می‌شود.

ایالات متحده آمریکا در گزارش سالانه و همچنین نهادهای حقوق بشری به ادامه بازداشت خانگی این سه نفر معترض هستند.

علاوه بر آقای مطهری، محمود صادقی، دیگر نماینده تهران در مجلس نیز پس از بستری شدن آقای کروبی در بیمارستان در پیامی در توئیتر خود خواستار رفع حصر شد. او با تاکید بر اینکه حصر مبنای قانونی ندارد نوشت: « از روحانی انتظار می‌رود باتوجه به انتظارات مردم برای #رفع_حصر کوشاتر و جدی‌تر باشد. وعده رفع حصر نباید به ابزاری برای کسب رأی تبدیل شود.»

بازداشت شدگان در حصر خانگی به وضعیت خود معترض هستند و اعلام کرده اند که بدون محاکمه، بازداشت خانگی آنها غیرقانونی است.

حسن روحانی در پیش از انتخابات سال ۹۲ وعده آزادی آنها را داده بود. با اینکه آقای روحانی رئیس شورای امنیت ملی است، اما هنوز تغییر در وضعیت کروبی، موسوی و رهنورد صورت نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG