لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

ویرجینیا بنت: آزادی عقیده یک حق اساسی بشر است


کروبی، رهنورد و موسوی؛ ۳ تن از رهبران جنبش سبز که همچنان در حصر خانگی به سر می برند
کروبی، رهنورد و موسوی؛ ۳ تن از رهبران جنبش سبز که همچنان در حصر خانگی به سر می برند

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با چالش انجام وعده های دوران مبارزاتی در مورد بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در کشور رو به روست.

از زمان انتخاب مجدد او کانون حقوق بشر ایران خبر داده است که ۸ نفر از فعالان حقوق بشر به اتهام خواندن جزوه های فمینیستی، به مجازات های زندان تا ۴ سال محکوم شده اند؛ در همان روز که نوید خانجانی مدافع حقوق بشر و فعال حقوق بهائیان قرار بود از زندان آزاد شود به او گفته شد به خاطر یک جرم دیگر باید یک سال دیگر در زندان بماند. ۳ تن از رهبران جنبش سبز همچنان در حصر خانگی به سر می برند هر چند حسن روحانی گفته است آنها باید آزاد شوند.

ویرجینیا بنت کفیل مدیر کل دفتر دموکراسی، حقو ق بشر و کار، می گوید ایالات متحده تصمیم دارد با اعمال فشار بر حکومت ایران "از حقوق بشر و آزادیهای اساسی مردم ایران حمایت کند".

ویرجینیا بنت یادآور شد که در ماه فوریه دولت آمریکا دیگر بار خواستار آزادی ۳ تن از رهبران اپوزیسیون شد؛ آمریکا مدام و با تاکید از ایران خواسته است همه زندانیان عقیده و از جمله اعضای جامعه بهائی را آزاد کند:
" آزادی عقیده یک حق اساسی بشر است. ادامه در زندان نگاه داشتن افراد، و بدرفتاری با زندانیان بواقع زیر پا نهادن خطی است که به نظر من از دید ایالات متحده بسیار اهمیت دارد. ما همچنان از ایران می خواهیم به خاطر زیر پا نهادن حقوق بشر جوابگو باشد".

و همان گونه که رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است ، امید بر آن است که رئیس جمهور روحانی حقوق بشر کامل را به ایرانیان بازگرداند تا "آنها زندگی را که سزاوار آنند داشته باشند".

XS
SM
MD
LG