لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

رئیس مجلس خبرگان: قانون امر به معروف، به هیئت حل اختلاف رفته است


رئیس مجلس خبرگان: قانون امر به معروف، به هیئت حل اختلاف رفته است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00
دانلود

آیت الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان از ارجاع اختلاف دولت و مجلس بر سر قانون «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»، به شورای حل اختلاف خبر داد.

رئیس مجلس خبرگان روز سه‌شنبه نهم تیر در گفت و گو با یک برنامه رادیویی گفت که پس از اینکه رئیس مجلس قانون معروف به امر به معروف و نهی از منکر را به رئیس جمهوری ابلاغ کرد، رئیس جمهوری به خاطر مشکلاتی که از نظر اجرا به نظرش رسید به رهبری درباره آن نامه نوشت.

به گفته آقای یزدی، رهبر جمهوری اسلامی نیز موضوع را به هیئت حل اختلاف قوای سه گانه به ریاست آیت الله شاهرودی ارجاع داده است.

طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» در هنگام بررسی و تصویب در مجلس با حاشیه‌هایی مواجه شد. همزمان با بررسی این طرح، موضوع اسیدپاشی روی زنان در اصفهان رخ داد که این طرح را تحت تاثیر قرار داد. برخی از معترضان به اسیدپاشی روی زنان، اسیدپاشی را با موضوع امر به معروف به زنانی که حجاب کافی ندارند، مربوط دانسته بودند.

دولت نیز به بخش‌هایی از طرحی که مجلس مشغول تصویب آن بود، انتقاد داشت. وزیر کشور طرح حمایت از آمران به معروف را دخالت در امور اجرایی دانسته بود و با آن مخالفت کرده بود. برخی از مقامات دولت نیز آن را اجرایی ندانسته بودند.

این طرح، به گفته آقای یزدی، «پس از یکی دو بار رفت و آمد به شورای نگهبان و رفع ایرادات آن برطرف و تأیید شد.»

رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه مصاحبه با رادیو گفت که امر به معروف و نهی از منکر فرهنگ‌سازی نمی‌خواهد و وظیفه هر مسلمانی است.

این در حالیست که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بارها خواستار آن شده است که اجتهاد و برخوردهای شرعی تنها به عهده روحانیون و مراجع قانونی گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG