لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

حسن روحانی: وظیفه پلیس اجرای قانون است نه اجرای احکام اسلام


حسن روحانی: وظیفه پلیس اجرای قانون است نه اجرای اسلام
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

حسن روحانی ، رییس جمهوری ایران از نیروهای پلیس ایران خواست تا تنها در چارچوب قانون عمل کنند و خود را عاملان اجرای احکام اسلام در جامعه نپندارند .

در ماههای اخیر برخوردهای فراقانونی در راستای آنچه امر به معروف و نهی از منکر عنوان شده اند با گروهی از شهروندان صورت گرفته است .

از جمله اسیدپاشی به روی زنانی که بدحجاب خوانده شده اند ، لغو تعدادی از سخنرانی های منتقدان در دانشگاههای ایران و کنسرتهای موسیقی که مجوز برگزاری مراسم داشتند.

حسن روحانی که روز شنبه در جمع گروهی از فرماندهان پلیس ایران سخن می گفت با اعلام اینکه پلیس جایی می تواند وارد شود که مصوبه قانونی وجود داشته باشد و آن قانون نیز روشن و شفاف ابلاغ شده باشد گفت «منکر اصلی در جامعه فقر، بیکاری و فساد» است.

آقای روحانی گفت «حفظ امنیت برای دولت مهم است اما حفظ امنیت با امنیتی کردن جامعه تفاوت دارد.»

حسن روحانی در عین حال اعلام کرد دولت بودجه نهادهای نظامی و انتظامی را صددرصد پرداخت کرده است .

پیشتر افزایش بودجه نهادهای نظامی و انتظامی در ایران از جمله سپاه پاسداران با انتقادهایی روبرو شده بود .

احسان مهرابی ، روزنامه نگار ساکن آلمان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که سخنان اخیر آقای روحانی در راستای سخنان پیشین او که گفته بود به زور نباید مردم را به بهشت برد یا وعده ای که برای از بین بردن فضای امنیتی در جامعه و دانشگاهها داده بود بیان می شود.

همزمان با تاکید رییس جمهوری ایران بر اجرای قانون از سوی نیروهای پلیس ایران ، خبرگزاری ایلنا روز شنبه نوشت، سخنرانی داوود هرمیداس باوند و صادق زیباکلام دو استاد علوم سیاسی در دانشگاه اصفهان که از پیش مجوز گرفته بود با آنچه این خبرگزاری «فشار نیروهای افراطی داخل وخارج از دانشگاه» اعلام کرد لغو شده است .

پیشتر حمله به خودروی علی مطهری ، نماینده مردم تهران در مجلس بدست نیروهای وابسته به بسیج وسپاه شیراز و لغو سخنرانی او در دانشگاه این شهر با واکنشهای گسترده ای روبرو شده بود.

احسان مهرابی با اشاره به سرانجام رسیدگی به پرونده حمله به آقای مطهری گفت: اینگونه برخوردها تاکنون از سوی دستگاه قضایی ایران مورد رسیدگی جدی قرار نگرفته است و حسن روحانی راه دشواری در مقابل اینگونه فعالیتهای فراقانونی پیش رو دارد .

به اعتقاد آقای مهرابی ، سخنان حسن روحانی در میان فرماندهان پلیس جنبه ای سیاسی دارد و حامل این پیام است که دولت از حرکتهای غیر قانونی حمایت نمی کند .

روز دوم اردیبهشت نیز بیانیه ای از سوی انصار حزب الله استان گلستان منتشر شد که در آن آمده بود در صورت سخنرانی علی اکبر ناطق نوری و حسن خمینی در گرگان، سخنرانی آنان برهم زده خواهد شد و حسن خمینی نیز به سرنوشت آقای مطهری دچار خواهد شد.

پس از آن یکی از رهبران این گروه اعلام کرد این بیانیه از سوی این گروه صادر نشده و حسن خمینی نیز اعلام کرد قصدی برای این سفر نداشته است اما اگرهم قصد سخنرانی در گرگان را داشت با این تهدیدها صحنه را خالی نمی کرد .

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG