لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

طرح حمایت از آمران به معروف، به تایید شورای نگهبان نرسید


امسال راهپیمایی هایی در حمایت از برخورد با بدحجابی برگزار شد
امسال راهپیمایی هایی در حمایت از برخورد با بدحجابی برگزار شد

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» مجلس ایران، از سوی شورای نگهبان تایید نشد.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه با اشاره به بررسی طرح آمران به معروف و ناهیان از منکر در این شورا در آخرین جلسه شورای نگهبان به خبرنگاران گفت: «درباره این طرح که دارای ۲۴ ماده است بحث‌های مفصلی صورت گرفت و در چهارده بند آن ایراداتی که عمدتا موارد مغایرت با قانون اساسی بود، اعلام شد».

طرح حمایت از آمران به معروف که آبان ماه گذشته از سوی مجلس ایران به تصویب رسید، پیشتر مخالفت‌ها و انتقاداتی را برانگیخته بود.

نمایندگان مجلس ایران اعلام کرده بودند که با تصویب این طرح در پی قانونمند کردن امر به معروف و نهی از منکر هستند اما اعضای دولت از جمله وزیر کشور، طرح را دارای ایرادهای اساسی دانسته بود.

اواخر مهر ماه گذشته، وزیر کشور ایران با فرستادن نامه‌ای به رییس مجلس، خواستار توقف بررسی طرح و بازگشت آن به کمیسیون حقوقی مجلس برای بررسی بیشتر شده بود. رحمانی فضلی به تداخل وظایف برخی نهادها با وزارت کشور در این طرح اشاره کرده بود و نوشته بود که «این طرح منجر به تشکیلات جدیدی می‌شود و ایجاد تشکیلات غیرضروری با بند ۱۰ اصل سوم قانون اساسی منافات دارد».

بر اساس یکی از مواد این طرح که به تصویب مجلس رسید، تکریم ارباب رجوع، فساد اداری، مالی و یا اقتصادی و تجمل گرایی و اشرافی‌گری از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر معرفی شد که مردم حق دارند در مورد آنها دستگاههای دولتی را امر به معروف یا نهی از منکر کنند.

این ماده با مخالفت معاون پارلمانی رییس جمهوری روبرو شد. مجید انصاری در این باره گفت که معیار مشخصی برای آن تعریف نشده است و چنین مواردی موجب هرج و مرج در ادارات می‌شود.

تصویب ماده‌ای دیگر از این طرح که فضای داخل خودروی شخصی و فضای مشترک آپارتمانها را حریم خصوصی ندانسته بود، انتقاداتی را بر انگیخت.

از سوی دیگر، رییس قوه قضاییه ایران نیز بخشی از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را مغایر با قانون اساسی دانسته بود. با وجود این، علی لاریجانی رییس مجلس ایران با توقف بررسی طرح مخالفت کرد و گفت که اگر کسی ایرادی به این طرح وارد می‌داند پیش از تصویب کامل آن در مجلس اعلام کند.

سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه با اعلام اینکه این طرح در ۱۴ بند ایراداتی داشت که عمدتا در موضوع مغایرت با قانون اساسی بود، گفت که ایرادها و ابهام‌های این طرح و تذکرات مربوط به آن به مجلس اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG