لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

افخم کشته شدن مرزبان ایرانی توسط جیش العدل را محکوم کرد


سخنگوی وزارت خارجه ایران از خبر کشته شدن یکی از مرزبانان ربوده شده ایرانی ابراز تاسف کرد و پاکستان را مسئول پاسخگویی درباره آن دانست.

مرضیه افخم، روز سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ (۲۵ مارس) گفت «ایران خواستار اقدام جدی و فوری دولت پاکستان برای دستگیری و تحویل تروریست ها و تضمین سلامتی و بازگشت مرزبانان است.»

دیروز یکشنبه حسین علی امیری، معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته بود که هنوز خبر موثقی در این خصوص در دست نیست و ابراز امیدواری کرد که این خبر تکذیب شود. در عین حال مسئولان استانی سیستان و بلوچستان به نقل از «منابع محلی» گفته بود که «خبر شهادت یکی از پنج مرزبان ایرانی تایید شده است.» ایران همچنین خواستار موضعگیری رسمی دولت پاکستان در این زمینه شد.

گروه مسلح جیش العدل، که خود را مدافع حقوق مسلمانان سنی منطقه اعلام می کنید، از روز ۱۹ بهمن ۱۳۹۲، با شبیخون به چادر محل استراحت سربازان ایرانی در منطقه مرزی ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان، پنج مرزبان ایرانی را به اسارت گرفت. این گروه که از سوی ایران تروریستی قلمداد می شود، روز سوم فروردین اعلام کرد که «گروهبان یکم جمشید دانایی فر را، همانطور که قبلا اعلام کرده بود، به دار آویخته است.

جیش العدل خواستار آزادی ۵۰ عضو آن گروه و ۲۰۰ زندانی اهل سنت از زندان های ایران، و ۵۰ عضو دیگر گروه که به گفته جیش العدل در سوریه زندانی هستند شده است.

گروه جیش العدل در بیانیه روز یکشنبه خود به ایران مهلتی ده روزه داد تا زندانیان اهل سنت را آزاد کند و تهدید کرد که رد غیر این صورت یک تن دیگر از گروگان ها را به دار خواهد آویخت.

قائم مقام وزارت کشور ایران پیشتر گفته بود که امیدوار است خبر صحت نداشته باشد در غیر این صورت بر روند مذاکرات دیپلماتیک بین ایران و پاکستان که در این خصوص در حال انجام است «تاثیر می گذارد و ادامه مذاکرات را پیچیده خواهد کرد.»

به دنبال انتشار خبر گروگان گیری، ایران هیاتی را برای مذاکره در این زمینه به اسلام آباد اعزام کرد. تهران پاکستان را به سکوت در مقابل فعالیت های «تروریستی» جیش العدل متهم کرده است.

ایرانیان در شبکه های اجتماعی کشته شدن یکی از مرزبانان ایرانی توسط جیش العدل را محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG