لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

آزادی پنج مرزبان ربوده شده ایرانی در ابهام


برخی از خبرگزاریهای ایران و پاکستان از عملیات نظامی ارتش پاکستان در مرز مشترک آن کشور با ایران، و آزادی یازده شهروند غیرپاکستانی به گروگان گرفته شده توسط جیش العدل و هشت شهروند جمهوری اسلامی، از جمله پنج مرزبان ایرانی خبر میدهند.

با این حال، مسوولان پاکستانی به خبرگزاری فرانسه گفته اند که پنج دیدبان مرزی جمهوری اسلامی در میان این آزادشدگان نیستند. علیرضا حقیقیان، سفیر تهران در اسلام آباد نیز می گوید: هیچ یک از مسوولان دولتی پاکستان خبر آزادی این پنج دیدبان مرزی را تایید نکرده اند.

همزمان، ایرنا، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، از قول علی عبداللهی معاون امنیتی وزیر کشور نوشت: " برابر با اطلاعات رسیده به ما، نیروی نظامی پاکستان عملیاتی علیه گروهی از اشرار محلی در خاک این کشور انجام داده است که ما به دنبال کسب اطلاعات از نحوه و نتایج این عملیات هستیم، و از طریق وزارت امور خارجه در تلاشیم که اطلاعات و اخبار رسمی موثق و دقیقی دریافت کنیم."


از سوی دیگر، محمد سعید اربابی نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از «آزادی قطعی» این سربازان ایرانی در عملیات یاد شده خبر داده است، در حالی که جیش العدل، در صفحه توییتری خود، با تکذیب این خبر می گوید در این عملیات، هیچ گروگانی آزاد نشده است.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس نیز به خبرگزاری ایسنا گفته است ، تا جایی که مسوولان پاکستانی گفته اند، ارتش پاکستان در خاک خود عملیاتی انجام داده است، و بزودی خبرهای خوشی اعلام خواهد شد.

گروه «جیش العدل» که مسوولیت این آدمربایی را بر عهده گرفته، بتازگی، فیلمی ویدیویی از این پنج مرزبان ایرانی اسیر پخش کرد که در آن، یکی از اسیران از سران جمهوری اسلامی درخواست می کند که برای آزادی آنان تقاضاهای «جیش العدل» را بپذیرند. در این ویدیو به تقاضاهای آدمربایان اشاره ای نشده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، نزدیک به شش روز پیش تهدید کرده بود که اگر پاکستان برای آزادی هر چه سریعتر مرزبانان ربوده شده ایرانی اقدام نکند، تهران نیروهایش را برای آزاد سازی این عده به پاکستان گسیل خواهد کرد. این گفته با واکنش تند اسلام آباد روبرو شد.

ربودن پنج مرزبان جوان ایرانی و بردن آن ها به نقطه ای نامعلوم، احتمالاً در ایالت بلوچستان پاکستان، روابط تهران و اسلام آباد را دچار تنشی بسابقه کرده است.
XS
SM
MD
LG