لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

کناره‌گیری شاهزاده رضا پهلوی از شورای ملی ایران؛ اعضای جدید انتخاب شدند


شاهزاده رضا پهلوی رئیس شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در ایران در جریان برگزاری مجمع ملی شورای ملی ایران که روز شنبه ۲۵ شهریور برگزار شد، اعلام کرد که از ریاست این شورا کنار می رود.

شورای ملی ایران ، ائتلافی از گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف ایرانی است که با هدف برگزاری یک انتخابات آزاد در ایران تلاش می‌کند، و می گوید تدوین قانون اساسی جدیدی برای ایران پس از سرنگونی جمهوری اسلامی را در دستور کار خود دارد.

شاهزاده رضا پهلوی از بدو تاسیس شورای ملی ایران در سال ۱۳۹۲ سخنگو و رئیس این شورا بود.

به گزارش صدای آمریکا که به این مجمع عمومی آنلاین دعوت شده بود، شاهزاده رضا پهلوی در توجیه تصمیم خود خطاب به اعضای شورا گفت به مرحله ای رسیده ایم که تشخیص دادم، دیگر نیازی به حضور من نیست و این شورا می تواند به تنهایی کار خود را پیش ببرد.

شاهزاده رضا پهلوی گفت من با کناره گیری از تشکیلات شورا، بدون وابستگی به گروه خاصی، مستقلا می توانم نقش بهتری برای همراهی و نزدیکی گروه های سیاسی ایفا کنم.

نازیلا گلستان، رضا پیرزاده، نوشین مشکاتی، زرین محی الدین، شهرزاد کریمی، امیرحسین مهدی ایرایی و سعید جباری در رای گیری انلاینی امروز برای تشکیل اعضای دفتر سیاسی انتخاب شدند

در این رای گیری همچنین واهیک باقومیان، هوشنگ لاهوتی، حمید قهرمانی، حیدر بیدخت، مرجانه روحانی، جواد فروزنده و رضا شیل سر به عنوان اعضای شورای عالی انتخاب شدند.

انتخاب چهار زن برای احراز مقام های تاثیر گذار بر تصمیم گیری ها از جمله ویژگی های این رای گیری بود.

رضا پیرزاده: کناره گیری شاهزاده رضا پهلوی از شورای ملی ایران غیرمنتظره نبود

رضا پیرزاده که خود از برگزیدگان دفتر سیاسی شورای ملی ایران است، در گفت و گوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره روند انتخابات مجمع عمومی این شورا گفت: چون هدف شورای ما برگزاری یک انتخابات آزاد در ایران است،‌ از روز اول روی همین هدف کار می کنیم و برای ما انتخابات سالم اهمیت دارد.

وی افزود: با توجه به هدفی که گفتم، در مجمع عمومی شورای ملی ایران هم سعی کردیم از طریق یک شرکت آمریکایی معتبر به نام «سیمپل ووت» انتخابات را برگزار کردیم و نتایج بی طرفانه از طریق این موسسه برای اعضای رای دهنده ارسال شد تا هیچ امکان خطایی وجود نداشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG