لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

اولین نشست مشترک ایران و قدرت های جهانی برای اجرای توافق اتمی


آرشیو
آرشیو

کمیسیون مشترک که مسئول نظارت بر اجرای بخش های مختلف توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران است، روز دوشنبه اولین جلسه خود را تشکیل داد. در نشست روز دوشنبه در وین، مقامات ارشد ایرانی، آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی، روسی، چینی، آلمانی و مقامات اتحادیه اروپا حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، نخستین نشست کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزیران امورخارجه ایران و گروه ۱+۵ برگزار شد و پس از آن نیز نشست های کارشناسی برگزار شده است.

نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

در همین حال، رویترز گزارش داد که عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران پس از نشست کمیسیون مشترک، به خبرنگاران در وین گفت امیدوار است که پیش از پایان سال جاری میلادی، "روز اجرای توافق" فرا برسد. پیشتر مقامات آمریکایی گفته بودند که طبق برآورد آنها، اقداماتی که ایران باید برای محدود کردن برنامه اتمی اش انجام دهد، به زمان بیشتری نیاز دارد.

عباس عراقچی همچنین در پاسخ به خبرنگاران گفت هنوز کار برچیدن سانتریفیوژ ها برای کاهش تعداد آنها آغاز نشده است و با دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شروع می شود.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، آقای عراقچی همچنین گفت ایران ذخایر غنی شده اورانیوم خود را به جای آنکه رقیق کند، در ازای دریافت اورانیوم طبیعی در خارج می فروشد.

او گفتگوهای روز دوشنبه را "مشورت" های خوب توصیف کرد. طبق توافق جامع اتمی، ایران باید حدود ۱۰ هزار کیلو اورانیوم غنی شده خود را به ۳۰۰ کیلو کاهش دهد.

روز یکشنبه توافق اتمی ایران وارد مرحله تازه ای شد که طی آن ایران قرار است برنامه اتمی خود را از جمله با ایجاد تغییراتی در راکتور آب سنگین اراک محدود کند و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز اعلام کردند که اجرای تحریم ها علیه ایران را لغو خواهند کرد.

تحریم ها پس از آن برداشته می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، تایید کند ایران محدودیت های در نظر گرفته شده را اعمال کرده است، روندی که انتظار می رود چند ماه طول بکشد و به "روز اجرا" منتهی می شود.

کمیسیون مشترک ایران و قدرت های جهانی قرار است چهار بار در سال مسائلی نظیر طرح تغییر راکتور آب سنگین اراک و تاسیسات اتمی زیر-زمینی فردو و مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم ها را مورد بحث قرار دهد.

کمیسیون مشترک همچنین اولین محلی خواهد بود که دو طرف، نقض احتمالی توافق از سوی هر یک از طرفین را در آن مطرح خواهند کرد و کوشش می کنند که مسائل مورد اختلاف را حل و فصل کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه فرمان برداشتن گام های لازم برای لغو تحریم های اتمی علیه ایران را "در روز پذیرش" توافق جامع اتمی یا برجام، صادر کرد.

آقای اوباما ضمن استقبال از روز موسوم به پذیرش توافق، ۱۸ اکتبر (۲۶ مهرماه) گفت این روز، گام مهمی به سمت بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.

این فرمان به منظور آماده‌سازی سازمان‌های دولتی آمریکا برای اجرای برجام صادر شد و شروط چشم پوشی از تحریم ها علیه ایران را اعلام می کند.

ایران همچنین در مرحله پذیرش توافق با اقدامات عملی، سانتریفیوژها و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را کاهش می دهد.

اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه مصوبه ای را گذراند که اجازه می دهد اعضای آن راه های پایان دادن به تحریم ها علیه ایران را بررسی کنند.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امورخارجه آلمان که به ایران رفته بود گفته است پیش بینی می کند لغو تحریم های ایران تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات ایران را تایید کند، چندین ماه طول بکشد.

گفت و گو با جو سیرینسیونه کارشناس انرژی هسته ای درباره تعهدات ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه گفت ایران موافقت کرده است که این سازمان نظارت گسترده تری بر اجرای تعهدات ایران در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک یا توافق جامع اتمی) داشته باشد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد گفت ایران "به طور مشروط" قبول کرده است زمانی که توافق جامع اتمی به "مرحله اجرا" در آید، به بازرسی های سخت تر تن دهد.

XS
SM
MD
LG