لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

اتحادیه اروپا لغو تحریم‌ ها در "روز اجرای توافق هسته ای" را تصویب کرد


آرشیو
آرشیو

اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲۶ مهر تصویب کرد که تحریم‌های این اتحادیه علیه برنامه هسته‌ای ایران، همزمان با "روز اجرای توافق هسته‌ای" لغو شود.

بر اساس بیانیه‌ مشترک فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از روز یکشنبه ایران اجرای تعهدات هسته‌ای را با هدف تکمیل آن‌ها آغاز خواهد کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز مقدمات لازم برای نظارت و راستی‌آزمایی این گام‌ها را فراهم می کند.

در این بیانیه آمده است: "امروز اتحادیه اروپا چارچوب قانونی لازم برای برداشتن تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای را تصویب کرد. این قوانین در روز اجرایی شدن برجام، همزمان با اجرای اقدامات هسته‌ای توافق شده توسط ایران و راستی‌آزمایی آنها از سوی آژانس، لازم‌الاجرا خواهد شد."

در بخش دیگری از بیانیه موگرینی و ظریف آمده است: "امروز ایالات متحده برای توقف اعمال تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای کنگره هم‌چنان که در برجام مشخص شده است، اقدام می‌کند. این اقدام از روز اجرایی شدن برجام، زمانی که آژانس اجرای اقدامات هسته‌ای توافق شده توسط ایران را راستی‌آزمایی کند، لازم‌الاجرا خواهد شد و دستور اتخاذ تمامی تدابیر مقتضی دیگر برای توقف اعمال تحریم‌ها، شامل لغو دستورات اجرایی و صدور مجوز فعالیت‌ها هم‌چنان که در برجام مشخص شده است، صادر می‌شود.‌"

اندکی پیش از صدور این بیانیه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، فرمان برداشتن گام‌های لازم برای لغو تحریم‌های اتمی علیه ایران را "در روز اجرا" توافق جامع اتمی یا برجام، صادر کرد.

هنوز تاریخ "روز اجرا" که تحریم ها برداشته می شود مشخص نشده است اما بر اساس توافق اتمی آن را روزی است که ایران تعهدات خود را انجام داده باشد و آژانس نیز آن را تایید کرده باشد. ایران اعلام کرده که برای اجرای تعهدات پیش بینی شده در توافق، حدود دو ماه زمان نیاز دارد اما مقامات آمریکایی می گویند بعید است ایران بتواند در این مدت تعهدات خود را به طور کامل انجام دهد.

XS
SM
MD
LG