لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

وزیر خارجه بریتانیا: امروز یک روز تاریخی در توافق هسته ای ایران است


وزیر خارجه بریتانیا توافق هسته‌ای با ایران را از روز یکشنبه بر اجرای آن متمرکز دانست.

فیلیپ هموند در روز یکشنبه ۱۸ اکتبر، که به آغاز مرحله "عملیاتی برجام" شهرت دارد طی بیانیه‌ای گفت: "امروز روزی تاریخی و اوج یک دهه رایزنی بریتانیا و دیگر شرکای بین المللی آن با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است."

آقای هموند گفت که توافق هسته‌ای دست ایران را از تسلیحات اتمی دور نگاه می دارد که به منزله امنیت بیشتر در منطقه و فرصتی برای ایران است تا همزمان با برچیده شدن تدریجی تحریم‌ها مسیر پیوستن به جامعه بین‌المللی را در پیش بگیرد.

ایران از روز یکشنبه اقدامات لازم برای محدود کردن برنامه اتمی اش نظیر ایجاد تغییرات در راکتور آب سنگین اراک را آغاز می کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه دستور اجرای قانون برجام را ابلاغ کرد. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز روز یکشنبه فرمان برداشتن گام های لازم برای لغو تحریم‌های ایران را صادر کرد.

اتحادیه اروپا نیز دست به اقدامات مشابهی زد. بر اساس اقدامات روز یکشنبه آمریکا و اتحادیه اروپا، تحریم ها علیه ایران در "روز اجرای توافق" لغو می شود، یعنی زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند ایران اقدامات مربوط به محدود کردن برنامه اتمی خود را تکمیل کرده است.

XS
SM
MD
LG